Nem, nincs a befektetést hetek alatt megtízszerező módszer, és titkos adóvisszatérítés sem: sorra lepik el a Facebookot az átverések.
A Facebook szépen lassan a kapcsolattartás helyett már csak az álhírekről, az algoritmus által értelmetlenül a felhasználó elér tárt zagyvaságokról és hirdetésekről szól – valódi kapcsolattartás helyett.
Az már nem újdonság, hogy a „régi” Facebook már a múlté, de az elmúlt időszakban egyre érezhetőbben elkezdtek megjelenni a platformon a valótlanságok, esetenként egymást követően, több posztban is. És úgy fest, hogy a Meta egyszerűen nem tud velük mit kezdeni, mert akadálytalanul terjednek.
Az elmúlt hetekben rengeteg, felépítésében hasonló átverésre lettünk figyelmesek a Facebookon, de olykor az Instagramon is találkozni velük. Általában egy ismert személy nevével, arcával hívják fel az emberek figyelmét valamilyen (csalárd) befektetésre. Karácsony Gergely és Sebestyén Balázs neve kiugróan gyakran kerül elő, de nagyon sokféle poszt van – ezek szövegezése olykor magyartalan, de a kommentek alapján sokan így is elhiszik az állításokat.

Kattintás után látszólag az Index tölt be, de valójában csak ellopták a portál arculati elemeit, hogy elhelyezzenek rajta egy „interjút”. Természetesen ennek sincs semmi köze a valósághoz. A sosem volt interjú arról szól, hogy az ismert ismert személy véletlenül elkotyog valamilyen módszert, amivel pikk-pakk meg lehet gazdagodni.

Például Sebestyén Balázs az „interjújában” azt árulja el, hogy egy mesterséges intelligenciát alkalmazó kriptovaluta-platformon történő kereskedéssel pár hét alatt megsokszorozhatja az ember a befektetett pénzét. A hamis beszélgetésbe még egy kis drámát is csempésznek a csalók, mert Sebestyén megbánja, hogy elárulta a meggazdagodása módszerét, és fizetni is hajlandó lenne azért, hogy ezt kivegyék a beszélgetésből ezt a „titkot”.
Bár az interjú teljes egészében valótlan, és a szövege is érezhetően gépi fordítással készült, azért a csalók valamelyest képben vannak: Sebestyén Balázs valóban gyakran beszél a kriptovalutákról a Balázsék című műsorban, de soha nem bátorít senkit arra, hogy ebbe fektesse a pénzét – pláne konkrét platformokon keresztül, elképesztő gazdagodást ígérve.
A csalók az hamis interjúban el is helyeznek egy regisztrációs felületet a nevezett kriptovaluta-platformra, és bár nem zongoráztuk végig a dolgot az adataink megadásával, bizonyára arra fut ki az átverés, hogy fektessen be egy bizonyos összeget – de ehelyett csak ellopják a pénzét.

Hasonló sémára épül a másik, Karácsony Gergely nevével visszaélő hamis interjú is, de ebben az esetben egy titkos adóvisszatérítésre fut ki a dolog, és persze ennél is meg kell adni személyes adatokat, hogy ezt meg lehessen kapni.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni: ezek rendkívül veszélyes átverések.
Ha valaki megadja a nevét és az e-mail-címét, az csak a kisebb gond – de ha a későbbiekben mondjuk egy hamis fizetőoldalon beírja a bankkártyája adatait, azokat azonnal át is nyújtja a csalóknak. Ők pedig már rendelkeznek azokkal a módszerekkel, amelyekkel le tudnak emelni egy jelentős összeget a számlájáról.
Ha ilyet lát, csak görgessen tovább, vagy jelentse a Facebook felé, mint átverés. Több ember megkérdezése alapján mindenkinél nagy számban jelentek meg ezek a hirdetések, és több hét sem volt elég a Metának arra, hogy kiszűrje őket. Az már csak hab a tortán, hogy a Meta nemrég bejelentette: megszünteti a tényellenőrző csoportokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.