Fényárban úszott Argentína és Uruguay közös partvidéke, amikor vélhetően egy jókora darab űrszemét izzott fel az esti égbolton.
Argentínából és Uruguayból is lehetett látni a két ország közös partvonala fölött felrobbant, látványos tűzgömböt szombat este – írja az Index a The Watchers nyomán.
A tűzgömböt sokan hullócsillagnak vélték, habár az viszonylag ritka, hogy egy meteor beragyogja az egész égboltot.
A szokatlan égi jelenséget az argentínai Rio de La Plata felett észlelték, és a közösségi médiában megjelent beszámolók szerint valóban sokkal fényesebb volt és sokkal tovább is “tartott”, mint amit egy átlagos meteor légköri felvillanása okoz.
A tűzgömbnek ráadásul hosszú, zöld “csóvája”, nyomvonala volt, ami a magnézium jelenlétére utal, ez pedig nem természetes eredőt valószínűsít.
A magnézium ugyan előfordul a világűrben is, bár csak vegyületeiben – például szupernóva-robbanások által kerülhetnek a csillagközi térbe -, ásványai pedig a Föld kérgében is bőségesen előfordulnak, de a mostani észlelések szerint sokkal valószínűbb, hogy ipari eredetű. Már csak azért is, mert az űrhajók, műholdak, rakéták gyártásához is gyakran használják ezt a kémiai elemet (alkáliföldfémet) szilárd ötvözetekben, például alumínium helyett.
A legvalószínűbb, hogy egy jókora darab űrszemét – esetleg egy levált rakétafokozat – lépett be a légkörbe, felizzott, a nagyobb darabjai elégtek a légkörben, a kisebbek pedig akár Földet is érhettek, mivel a videók alapján a tűzgömb “csóvája” majdnem a felszínig látható volt. Ez sem volna példa nélküli, lásd az alábbi videót:
(Nyitóképünk illusztráció)