Rászállt a kínai cégekre az ismert osztrák adatvédelmi aktivista, Max Schrems, aki korábban a Metát is megszorongatta, az Európai Unió pedig az ő nevével fémjelezve hozott már két adatvédelmi ítéletet is.
Az európai uniós adatvédelmi irányelv, a GDPR megsértése miatt nyújtott be panaszt a kínai órásvállalatok ellen az osztrák Max Schrems adatvédelmi aktivista és szervezete, a NOYB. A NOYB a none of your business rövidítése, aminek magyar fordítása nagyjából úgy hangzik: semmi közöd hozzá. A szervezet feljelentést tett az AliExpress, a Temu, a Shein, a TikTok, a Xiaomi és a WeChat ellen, azt állítva, hogy ezek a cégek jogellenesen osztottak meg információkat az európai felhasználókról Kínával.
A NOYB a Kínába irányuló adattovábbítás felfüggesztését, valamint a cégek globális bevételének négy százalékáig terjedő bírság kiszabását kéri – írja az Engadget.
A GDPR értelmében az európai felhasználók adatainak továbbítása az EU-n kívülre csak akkor lehetséges, ha a célország nem sérti meg az adatvédelmi irányelveket. Kínát a NOYB azonban tekintélyelvű megfigyelő államként jellemezte, és azzal érvel, hogy nem szabad hagyni, hogy az országba kerüljenek át az európai felhasználók adatai.
Bár a beadvány elsőre nem tűnhet túl jelentősnek, Max Shrems miatt mégis fájhat a kínaiak feje. Az adatvédelmi aktivista neve a korábbi Facebook elleni sikeres akcióiról lehet ismert. Hozzá köthetőek azok az Európai Bírósági ítéletek (2015-ös Schrems I. és 2020-as Schrems II. ítéletek), amelyek a transzatlanti adattovábbítások egyik meghatározó módjaként rendelkezésre állt korábbi európai bizottsági határozatokat (Safe Harbour illetve az azt követő Privacy Shield) érvénytelenítették. Részben miatta is fenyegetett a Meta korábban azzal, hogy kivonul Európából.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.