A NASA és az Európai Űrügynökség műholdjai segítségével összeállított adatsor azt mutatja, hogy folyamatos az olvadás Grönlandon.
A globális felmelegedés egyértelmű bizonyítéka, hogy folyamatosan olvad a sarki jégtakaró. A NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) kutatói a Geophysical Research Letters című tudományos lapban megjelent publikációban azt írják: 2010 és 2023 között Grönland egészen elképesztő mennyiségű, 2347 köbkilométernyi jeget veszített el, az ebből származó víz pedig elég lenne ahhoz, hogy feltöltse Afrika legnagyobb tavát, a Viktória-tavat.
A szakemberek az olvadásról egy videót is készítettek. A legsötétebb vörös szín a legnagyobb jégveszteséget jelzi. Ami meglehetősen ijesztő: a 2347 köbkilométernyi jég még mindig csak elenyésző része a teljes jégtakarónak, így el lehet képzelni, mekkora tengerszint-emelkedést jelenthet az, ha teljesen felolvad Grönland.
A videó elkészítéséhez szolgáló adatok két nagyteljesítményű műholdból, az ESA CryoSat-2 és a NASA ICESat-2 műholdakból származnak. Ezek folyamatosan figyelik Grönland felszínét, előbbi radar, utóbbi lézertechnológiával, amely megméri a jégtakaró magasságát.
Az adatok alapján a jégtakaró szélei átlagosan 6,4 méterrel lettek vékonyabbak.
Az Interesting Engineering azt írja, a tudósok nemcsak a vizualizáció miatt kezdtek bele a vizsgálatba, hanem azért is, hogy kiderüljön, mennyire megbízhatók a két műholdból származó adatok. Bár a mérési technológia eltérő volt, a vizsgálat alapján kiderült, hogy a két szerkezet adatai nagymértékben azonosak.
Ennek köszönhetően kiderült, hogy kombinálni lehet az információkat, így a számítások szerint összességében 1,2 méteres lehet a jégtakaró olvadása Grönlandon.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint a sziget 1998 óta folyamatosan veszít a jégtakarójából, jelenleg pedig a globális tengerszint-emelkedés második legnagyobb tényezőjének tekinthető a folyamat. A tanulmány megállapította, hogy a jégtakaró 2012-ben és 2019-ben szenvedte el a legnagyobb veszteséget, több mint 400 köbkilométerrel zsugorodott az extrém olvadási események miatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.