Az amerikai TIME magazin idén is csokorba gyűjtötte az év 200 legjobb találmányát. Most bemutatjuk azokat, melyeket a mezőgazdaság terén talált kiemelkedőnek a lap.
BeeHero Pollination Insight Platform
A méhpusztulás komoly veszélyeket hordoz magában, márpedig az éghajlatváltozás miatt ez egyre gyakoribb – a virágok beporzása ugyanakkor létfontosságú. A BeeHero által fejlesztett Pollination Insight Platform, mint azt a neve is sejteti, abban segíti a gazdálkodókat, hogy hatékonyabb legyen a növények beporzása, és hogy azonosítani lehessen a méheket fenyegető problémákat.
A platformhoz egy kis eszköz társul, ami 9 érzékelővel van szerelve, és a szántóföldeken elhelyezve lehet a segítségével nyomon követni a méhek aktivitását és még sok mást. Még azt is azonosítani tudja a rendszer, hogy a méhek mennyire stresszesek.
Eden Green Herb Program
40 hektárnyi termőföld növényei egy hektárnyi üvegházban? Az Eden Green nevű, beltéri vertikális termelésre szakosodott cég az idei évben tíz gyógynövényt termesztett egyetlen létesítményben, úgy, hogy mindegyik saját mikroklímával rendelkezett.
Az üzletekben kapható különféle fűszernövények sokszor több forgalmazótól – és országból – származnak, ami a szállítási költségek mellett a környezeti terhelést is növelik például. Az Eden Green megoldása még az ellátási lánc problémáit is ki tudja küszöbölni: akár 48 óra alatt el tudja juttatni a növényeket a farmjáról a boltok polcaira.
Farmerline Darli AI
Mesterséges intelligencia, ami a kistermelőket segíti – ez a Darli. Az MI egészen pontosan megoldásokat kínálhat a helyi problémákra. Például egy ugandai gazda a WhatsAppon keresztül tud csevegni a chatbottal a műtrágyáról, a betakarításról, a vetésforgóról és sok másról is. De akár fotót is küldhet a növényről, hogy meg tudja, beteg-e. Mióta idén márciusban elindult, már több mint 110 000 használta a szolgáltatást 27 nyelven – ez is egy előnye ugyanis, hogy a kevésbé használt nyelveken is lehet vele beszélgetni.
InnerPlant CropVoice
A növények is kommunikálnak a maguk módján, ha tápanyagra van szükségük, vagy valami kártevő veszélyezteti őket – legalábbis az InnerPlant platformja segítségével. A cég genetikailag módosított szóját, kukoricát és gyapotot készített, ami a növények természetes reakcióit egy olyan fehérjévé alakítja, mely fluoreszkáló optikai jelet bocsát ki. Ezt lehet észlelni műholdak, drónok és a traktorok segítésével, így a gazdák még azelőtt cselekedhetnek, hogy a növényekben látható károsodás keletkezne – vagy gond lenne a növekedésükkel.
Windfall Bio Methane-Eating Microbes
Bár a klímaváltozás kapcsán a világ figyelmének középpontjában a széndioxid-kibocsátás van, akad egy jóval komolyabb probléma: a metán. Ez ugyanis 20 éves távlatban 86-szor erősebb „melegítő hatással” bír a szén-dioxidhoz képest.
A Windfall Bio olyan metánevő mikrobákat kínál elsősorban a mezőgazdaság számára, melyet a talajba kell szórni. Ezek aztán a szerves anyagok bomlása során keletkező metánt úgy fogyasztják el, mint az élesztő a cukrot. Eközben ráadásul a levegőből is megkötik a nitrogént, és szerves trágyát állítanak elő.
Guardian Agriculture SC1
Sok helyen már a levegőből permetezik a termőföldeket, ám ez cseppet sem olcsó és környezetbarát megoldás. A Guardian megalkotta az első, kimondottan a mezőgazdaság számára fejlesztett elektromos repülőgépét, ami már az amerikai légügyi hatósát (FAA) engedélyét is megkapta.
A teljesen autonóm eszköz akár 90 kg műtrágyát vagy növényvédőszert is képes magával vinni, és szétszórni ezeket óránként 60 hektárnyi területen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.