Az amerikai David Baker másik két tudóstársa mellett nyerte el a 2024-es kémiai Nobel-díjat. A szakember, aki képes volt a fehérjék megalkotására, azt mondta, nem tudna választani, az összes fehérjét nagyon szereti.
A hétfői orvosi-élettani, valamint a keddi fizikai után szerdán azt árulta el a Svéd Királyi Tudományos Akadémia, hogy kik érdemelték ki munkásságukkal a kémiai Nobel-díjat. A legrangosabb tudományos elismeréssel ezúttal David Baker, valamint Demis Hassabis és John M. Jumper munkáját ismerték el. Mindannyian a fehérjékkel kapcsolatos felfedezéseikért kapták meg a Nobel-díjat.
A díjazottakat bejelentő szerdai sajtótájékoztatón telefonon bejelentkezett David Baker, a Washingtoni Egyetem tudósa, aki nagy megtiszteltetésnek nevezte az elismerést. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy bár hallotta az őt esélyesként emlegető találgatásokat, meglepte a díj. Olyannyira, hogy amikor Hans Ellegren, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia főtitkára felhívta őt a hírrel – közvetlenül a bejelentés előtt –, álmából ébresztette fel az amerikai tudóst.
Baker óriásinak nevezte a mesterséges intelligencia fejlődésének hatását a tudomány jövőjére nézve. Elmondta, hogy Demis Hassabis és John M. Jumper áttörése számukra is előtérbe helyezte a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket, és arra ösztönözte őket, hogy használják a mesterségesintelligencia-módszereket a fehérjetervezésben is.
„Nagyon lelkesít, ahogyan a fehérjetervezés jobbá teszi a világot”
– mondta a tudós.
A kérdésre, hogy melyik a kedvenc fehérjéje, úgy válaszolt: nem tudna választani, mindegyiket nagyon szereti.
David Baker 1962-ben született Seattle-ben, 1989-ben doktorált a Kaliforniai Egyetemen Berkeley-ben, jelenleg a Washingtoni Egyetem professzora.
Demis Hassabis 1976-ban született Londonban, doktori fokozatát 2009-ben a University College London képzésén szerezte. Jelenleg az általa alapított és a Google által 2014-ben felvásárolt DeepMind vezérigazgatója.
John M. Jumper 1985-ben, az egyesült államokbeli Little Rockban született, 2017-ben szerzett doktori fokozatot a Chicagói Egyetemen. Jelenleg a londoni DeepMind vezető tudományos kutatója.
A díjakat december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át, idén kategóriánként 11 millió svéd koronát (388 millió forintot) osztanak szét a győztesek között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.