Tech HVG 2024. szeptember. 10. 11:03

Nukleáris fegyvert hordozó német vadászgépeket figyeltek meg az Egyesült Államok egén

Egy képzési célokra használt, nem robbanásveszélyes gravitációs bomba volt két, Kalifornia felett repülő német vadászgép alján.

Két német vadászrepülőgépet figyeltek meg nemrégiben az Egyesült Államok felett, mindkettőn a B61-12-es atombomba kiképzésekre szánt változatát látták – írja az Interesting Engineering.

A szóban forgó fegyver a B61-család legújabb tagja, robbanóereje pedig akár 50 kilotonna TNT-vel egyenértékű is lehet. Viszonyításképp: a Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák 15 és 25 kilotonna erejűek voltak.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a német vadászgépek hasán látott B61-12-esek képzési célokra használt, nem robbanékony változatok voltak. A későbbi képek alapján a német légierő Tornado típusú vadászgépei jártak az Egyesült Államokban egy teszten, a géptörzs alján az amerikai tervezésű és gyártású bombával. Konfliktus esetén ezek a gépek képesek nukleáris – és hagyományos – fegyverek hordozására is.

Hans Kristensen on X (formerly Twitter): “Great catch by @Task_Force23 showing German Tornado at Edwards AFB last week with a B61-12 nuclear bomb trainer under the belly. https://t.co/W4UZiTZwy9 pic.twitter.com/QrB2HMoQR5 / X”

Great catch by @Task_Force23 showing German Tornado at Edwards AFB last week with a B61-12 nuclear bomb trainer under the belly. https://t.co/W4UZiTZwy9 pic.twitter.com/QrB2HMoQR5

A Newsweek cikke szerint a NATO megerősítette, hogy az Egyesült Államok „korlátozott” darabszámú B61-es, atomtöltettel szerelt gravitációs atombombát telepített Európába, elrettentő céllal. A töltetek a NATO-szövetséges országok biztonságát hivatottak garantálni, és Európában is az amerikaiak őrzik, valamint ellenőrzik őket.

A B61-es sorozatú gravitációs bombák több mint 50 éve vannak szolgálatban, és az évtizedek során számos módosításon estek át, így javítva a biztonságon és a megbízhatóságon. A B61-12 is egy korszerűsített változat; mint korábban írtuk, az atomtöltete kisebb, de pontosabb, és bizonyos mértékben a levegőben is képes manőverezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés