Indiával versenyeznének a Hold meghódításáért. A Roszkoszmosz 2030-ra ismét embert küldene a Holdra.
Közel fél évszázad, összesen 47 év – ennyi idő telt el azóta, hogy Oroszország elindította első űrhajóját a Hold felszínére, most azonban új orosz Hold-program indult: egy Szojuz-2.1b hordozórakéta fedélzetén bocsátották fel pénteken hajnalban a Luna-25 automatikus állomást a Moszkvától 5450 kilométerre keletre található Vosztocsnij űrrepülőtérről.
A Roszkoszmosz orosz állami űrügynökség tájékoztatása szerint a terveik szerint a Luna-25 fog először leszállni a Hold déli pólusának nehéz terepviszonyai ellenére is abban a régióban, amit a napfény nem tud elérni. Korábban az összes kilőtt állomás az egyenlítői zónában landolt.
A Luna-25 fő feladata a Hold pólusközeli régiójában a talajösszetétel elemzése, víz jelenlétére utaló hipotézisek megerősítése, vagy cáfolása. Fúrószerkezete negyven centiméter mélyen hatol majd be a bolygó felszínébe. Az állomással a leszállás új technológiáját is ki fogják próbálni.

A repülés a program tervei szerint nagyjából öt és fél napig tart. Az állomás három-hét napot tölt majd egy 100 kilométer magas Hold körüli pályán, hogy felkészüljön a leszállásra. A 2027-ben indítani tervezett Luna-26, majd a későbbiekben a Luna-27 és Luna-28 állomások összetettebb tudományos feladatokat fognak ellátni. Az utolsó a Hold sarkvidéki anyagából hoz majd vissza mintát Földre, ha minden az oroszok tervei szerint alakul. Az orosz űrhajósok holdra szállását 2030-ra ütemezte be a Roszkoszmosz.
A Roszkoszmosz az indiai Chandrayaan-3-as űrszondával versenyzik, ami augusztus 23-án fog a Holdon landolni. Ha az oroszoknak minden összejön, akkor ők augusztus 21-re elérik a Holdat.
Űrrakéta indítása miatt evakuálnak egy teljes falut Oroszországban
Hasonlóra legutóbb még a szovjet időkben volt példa.