A koronavírus ellen Berlinben kifejlesztett, orron át befújható új védőoltás a korábbi vakcinákkal összehasonlítva előnyösebb tulajdonságokat mutatott az állatkísérleteket követően – olvasható a kutatást összefoglaló frissen megjelent tanulmányban.
A legyengített koronavírust tartalmazó összetett folyadékot hörcsögökön tesztelték, és hatását a jelenleg általánosan elterjedt, hírvivő ribonukleinsavon (mRNS) alapuló védőoltások eredményeivel hasonlította össze a Geraldine Nouailles vezette kutatócsoport a berlini Charité Freie Universität (FU) egyetemi kórházban – közölték a Nature Microbiology című szaklapban megjelent tanulmányban.
A kutatás egyelőre a korai fázisában van, mert embereken még nem tesztelték a vakcinát. A tanulmány társszerzője, Emanuel Wyler, a Max Delbrück Központ (MDC) munkatársa kedden a dpa német hírügynökségnek elmondta: még nem világos, milyen hosszú ideig biztosít védettséget a vakcina a kísérleti időszakot követően.
A tanulmány szerint a legyengített vírusokat tartalmazó vakcina kutatási eredményei azt mutatják, hogy az orron át befújható védőoltás váltja ki a legerősebb emberi immunreakciót.
„A vakcina hatását a hörcsögök betegségének súlyossága alapján mértük” – magyarázta Wyler, hozzátéve, hogy más tényezőket is figyelembe vettek: vizsgálták a vírus szaporodási képességét, az állatok immunrendszerének emlékezőképességét, valamint az antitestek koncentrációját a nyálkahártyán.
48 órán belül 99 százalékkal csökkenti a koronavírus számát egy új orrspray
Az indiai kísérletek azt mutatják, hogy a betegek orrából néhány nap leforgása alatt kipucolja a koronavírust egy új orrspray.
A berlini FU és a MDC kutatói a tanulmány egy olyan, korábban még nem publikált, 2022-es változatát tették közzé, amely még nem esett át a külső szakemberek által végzett tudományos ellenőrzés folyamatán.
Jelenleg a RocketVax AG nevű svájci biotechnológiai start-up vállalattal együttműködésben zajlik az orron át befújható új védőoltás biztonsági tesztelése.
A svájci cég folytatja a vakcina fejlesztését, és jelenleg az embereken végzett klinikai tesztelésre készülnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.