Az EGS-23205, valamint az EGS-24268 spirálgalaxisok 11 milliárd fényévre vannak a Földtől, így eddig ezek a legidősebbek, amiket sikerült felfedezni.
A Tejútrendszer egy küllős spirálgalaxis, vagyis a karok nem egy gömb alakú mag körül forognak, azok egy küllőhöz hasonló, megnyúlt formáció végén találhatók. A James Webb űrtávcső (JWST) most két olyan ősi galaxist figyelt meg, amelyek az eddigi legidősebb ilyen formációk.
A The Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az egyik az EGS-23205. Ezt még a Hubble fedezte fel, ám akkor még csak korongként látszódott. Most a JWST mutatta meg, hogy ez valójában egy küllős spirálgalaxis. A másikat, az EGS-24268-at eddig nem észlelték. Mindkettő nagyjából 11 milliárd fényévre van a Földtől.

A kutatók másik négy spirálgalaxist is vizsgáltak, azok azonban valamivel közelebb, csupán 8 milliárd fényévre vannak.
A szakemberek szerint a küllők azt segítik, hogy a központi régiójába anyagot szállítsanak, ahol aztán csillagkeletkezés történik. Ez ebben a régióban jellemzően 10–100-szor gyorsabban történik meg, mint a galaxis más részein.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.