Az Asteroid Institute a Whashingtoni Egyetemmel közösen fejlesztett ki egy algoritmust, mely a már elérhető adatokat vizsgálva kutat még fel nem fedezett űrsziklák után.
A technológiai fejlődésünk ellenére akadnak helyzetek, amikor az űrben zajló eseményeket nem sikerül elsőre, azonnal értelmezni. Így van ez az aszteroidák megfigyelésével is: bár vannak eszközeink, amikkel elemezhetjük ezeket, a hatalmas adattengerben nem könnyű navigálni – és van, hogy bizonyos kisbolygók felfedezetlenül maradnak. Ez utóbbi viszont komoly kockázatot is rejthet.
Részben e probléma megoldása miatt jött létre az Asteroid Institute, egy különleges civilszervezet, mely a NASA-tól és más űrkutatási hivataloktól teljesen függetlenül működik. A társaság kutat és fejleszt is, és nem is rosszul: nemrég a Washingtoni Egyetemmel dolgoztak ki egy érdekes algoritmust, ami segít beazonosítani a veszélyesnek tűnő, de még nem elemzett aszteroidákat.
A szoftver, vagyis a Tracketless Heliocentric Orbit Recovery (röviden THOR) képes megjósolni egy objektum akár jövőbeli pozícióját is. A program ehhez – a közben kapott adatokat is felhasználva – virtuális keringési pályákat hoz létre, hátha akad köztük olyan, ami a vizsgált űrszikla mozgásához hasonló. A számítás folyamatába a Google is besegít, így az elvégzett tesztek sokkal gyorsabban mennek végbe.
A The New York Times szerint a rendszer elkészítése nem volt hiábavaló: bár még csak egy kis adathalmazt tudott áttekinteni (ezeknek az információknak egy része egészen 2013-ig nyúlik vissza), így is több mint 1300 olyat talált, amiket aszteroidajelöltként kategorizált. A szakértők ezeket az új adatokat később összevetették a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) Kisbolygó Központjának (MPC) aszteroidakatalógusával, és kiderült: 104 közülük teljesen ismeretlen volt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.