Ha tart a szemének öregedésétől, akkor érdemes figyelembe vennie a belső biológiai óra, a cirkadián ritmus jelzéseit, derül ki egy új kutatásból.
A Purdue Egyetem mezőgazdasági Főiskolájának szakemberei az életkorral összefüggő változásokat előidéző molekuláris mechanizmusokat, valamint a hozzájuk kapcsolódó külső és belső tényezőket vizsgálták. Kiderítették, hogy a cirkadián ritmus a vártnál nagyobb szerepet játszik a retina életkorral összefüggő változásaiban.

A szakemberek az emberi szem általános modelljének is tekinthető ecetmuslicák szemét tanulmányozták, a korábbi vizsgálatoknál több génre figyelve. Egy hatékony bioinformatikai technikával képesek voltak azonosítani a kapcsolódó transzkripciós faktorok, a DNS-hez kötődő, a gének kifejeződését segítő vagy gátló fehérjék) aktivitásának változásait – magyarázzák a kutatók.
Kiderítették, hogy két olyan transzkripciós faktor (Clock és Cycle), amelyek a cirkadián ritmusban játszott szerepükről ismertek, progresszív változásokat mutattak az aktivitásukban az életkor előre haladtával. De nem csupán a cirkadián ritmusokat szabályozzák, hanem fontos szerepet játszanak a retina fényérzékelésében. Amikor e két faktor együttműködésébe zavar keletkezett, a legyek érzékenyebbé váltak a fénytől függő retinadegenerációra és az oxidatív stressz fénytől függő növekedésére. Mindez alátámasztja, hogy az embereknél a cirkadián ritmus megzavarása több, az életkorral összefüggő szembetegség kialakulásával is összefüggésbe hozható.
Míg az erős fény segít nekünk jobban látni, kissé ironikus, hogy a szemünknek sötétségre van szüksége ahhoz, hogy jobban lássuk. A fényérzékelésben résztvevő fehérjék roppant érzékenyek, és napközben, amikor fénynek vannak kitéve, lebomlanak, viszont az éjszaka sötétjében a kulcsdarabok újjáépülnek. A cirkadián ritmusunk órája futtatja ezt a folyamatot, és a mostani kutatás summázata az, hogy ha ezt az órát megzavarják, akkor a szemünket fokozottan veszélyeztetheti a retina degenerációja az életkor előre haladtával.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.