Augusztusban robbant a hír, hogy a Google visszatérne Kínába – egy cenzúrázott keresővel. A céget rengeteg kritika érte azóta, de végül úgy tűnik, a dolgozók miatt hátrálnak meg.
Erős volt az idei mezőny, de az év egyik legnagyobb tech-botrányát a Google-nek sikerült kirobbantania. Egész pontosan a The Intercept borította a bilit, amikor nyilvánosságra hozta: a Google vissza akar térni Kínába, mindezt pedig egy olyan keresővel kívánják megtenni, ami cenzúrázza a tartalmakat.
Mindez a Google elveinek sutba dobását jelentette, hiszen a keresőóriás korábban éppen azért vonta ki magát a távol-keleti piac ezen részéről, mert a rezsim cenzúrázta az internetet, és nem tartja tiszteletben a szabadságjogokat. A cég dolgozói tiltakoztak, miközben kiderült, egészen durva dologra készül a vállalat.
A Google vezére, Sundar Pichai aztán október közepén váratlanul beismerte, hogy tényleg dolgoznak a Dragonfly nevű projekten, igaz, néhány hete egy szenátusi meghallgatáson már ennek ellenkezőjét állította. Most azonban újabb csavar jött a történetbe, az eredeti hírt is megszellőztető The Intercept szerint ugyanis
leállították a Dragonfly-projektet.
A jogvédő szervezetek örömmel fogadták a hírt, ám az Amnesty International főtitkára, Kumi Naidoo csalódott volt a visszakozás mögött meghúzódó ok miatt. Mint írta, nem szabad elfelejteni, hogy ez a projekt sosem került volna napvilágra, ha nem szivárog ki a sajtónak, ráadásul nem is az emberi jogok miatt lépnek vissza tőle, hanem a Google dolgozóinak ellenállása miatt.
We're hearing Google is finally dropping Dragonfly. If true, we welcome the news, but this project should never have seen the light of day. Google should be using its considerable platform to champion freedom of expression, not help governments curtail it. https://t.co/orZbHTUmIG
— Kumi Naidoo (@kuminaidoo) 2018. december 17.
Korábban a Google több mint 200 mérnöke írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a Dragonfly lelövését kérik, további 1400 dolgozó pedig azt akarta elérni, hogy a Google tegye lehetővé az etikailag megérdőjelezhető projektek szigorú ellenőrzését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
