2010. június. 03. 14:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 03. 14:23 Plázs

Életeket ment, mégis tartunk tőle?

Huszonhatféle fertőző betegség ellen védekezhetünk ma védőoltásokkal, de jelenleg is több mint kétszázféle oltóanyag áll fejlesztés alatt. Ezek között olyanok is vannak, amik többek között a leukémia, a mellrák, az Alzheimer-kór vagy éppen a szklerózis multiplex megelőzését tehetik lehetővé, reméljük, nem a távoli jövőben.

A történet 1700-as évek közepén kezdődött: abban a korban, amikor a gyerekek fele nyolc éves kora előtt meghalt valamilyen fertőző betegségben. Egy kísérletező angol háziorvos úgy gondolta, nem természetes, ha ilyen sokan nem élik meg a felnőttkort, tehénhimlővel fertőzött meg egy kisfiút, akinek a szervezete úgy reagált, ahogy azt az orvos feltételezte: ellenanyagot kezdett termelni.

Ahogy Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató főorvosa mondja, akár évi 80-90 ezer ember halálát is okozhatná még ma is a diftéria, a szamárköhögés vagy éppen a mumpsz, ha az oltások nem védenének ellenük. „Szerencsére a 200 éves hazai védőoltási rendszer, amiben a legjobb oltóanyagokat használjuk – s ezt külön is hangsúlyozom – világszínvonalú. De sajnos, sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy a tény, miszerint egyetlen gyereknek sem kell például kanyaró miatt meghalnia, vagy a betegség egyik súlyos szövődményével, az agyhártyagyulladással küzdenie ma Magyarországon, az a védőoltásoknak köszönhető” – magyarázza a főigazgató. A cikk folytatódik, kattintson!