Nagyon örülnek, hogy „normalizálódik” az Ukrajna ellen háborút indító Oroszország imázsa. Legalábbis ők így gondolják.
Az orosz állami televízió az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta, azaz három éve nem számolt be az Oscar-gáláról és az Oscar-győztesekről. Az idei díjátadó most mégis bekerült a hírekbe, mégpedig az öt Oscart elnyerő, Anora című film miatt.
A The Guardian tudósítása szerint az orosz állami tévé műsorvezetője a filmben szereplő orosz színészek teljesítményét méltatta, különösen a legjobb férfi mellékszereplő kategóriájában Oscar-jelölt Juraj Boriszovot, aki nem nyert ugyan, de „tehetségét és profizmusát nem más dicsérte, mint Robert Downey Jr” – hangzott el a tévében.
Boriszov korábban orosz kurzusfilmekben tűnt fel, amelyek a Kreml hazafias narratívájába illeszkedtek. Szerepelt többek között a Mihail Kalasnyikovról szóló életrajzi filmben, amelyet részben a Krímben forgattak, miután Oroszország 2014-ben annektálta azt. A háború kitörése óta azonban nem vállalt ilyen szerepeket.
Az Anora sikerét azonban többen épp az ukrán–orosz háború miatt nem tudják teljes mellszélességgel ünnepelni. „Sok minden van ebben a filmben, ami elbizonytalanít (…) Harmadik éve tart a teljes körű háború (…) És itt (…) egyetlen szó sincs a háborúról. A kellemetlen érzés sosem hagy el teljesen” – írta az ukrán filmproducer, Alekszandr Rodnyanszkij az Instagramon közzétett bejegyzésében.
A The Guardian szerint nemcsak ez, hanem Boriszov Oscar-jelölése is zavarja az ukránokat, mert a kulturális normalizáció szimbólumát látják benne Moszkva agressziója közepette.
Boriszov ugyanakkor, ahogy az Anorában szereplő másik színésztársa, Mark Ejdelstejn sem támogatta soha Oroszország ukrajnai invázióját, de nem is szólalt fel ellene. A The Guardian szerint ez a homályos kétértelműség tette lehetővé mindkét színésznek, hogy szabadon mozogjon Oroszország és a Nyugat között.
Az orosz propagandisták már a film Oscar-jelöléseiben az orosz kultúra győzelmét látták.
Nyitóképünkön az Anora stábja örül az Oscar-díjnak.