Az álnéven szignózott kép a szakemberek szerint nagy valószínűséggel a holland mester elveszett alkotása lehet.
Szakértői elemzés szerint Vincent van Gogh-portré lehet egy minnesotai garázsvásáron felbukkant kép – írja a CNN.
A művet egy régiséggyűjtő vásárolta meg még 2016-ban. A 45× centiméteres olajfestmény egy ősz szakállú halászt ábrázol, aki pipázás közben a hálóját javítja – a kép alján pedig az Elimar felirat olvasható. A betűket összehasonlítva Van Gogh más aláírásaival a kutatók 94%-os egyezést állapítottak meg.
A vizsgálat során egy, a vászonba ágyazódott hajszálat is felfedeztek, amelyet elküldtek DNS-elemzésre, azonban a DNS állapota túlságosan rossz volt ahhoz, hogy összevethessék Van Gogh leszármazottaiéval – bár azt sikerült kimutatniuk, hogy egy férfi hajszála volt és vörös.
A festményt Van Gogh 1889-ben készíthette, amikor egy dél-franciaországi pszichiátriai intézetben tartózkodott – erre a következtetésre jutottak a vizsgálatot végző LMI Group International művészeti kutatócég által megbízott szakértők, miután elemezték a vászon szövetét, a festék pigmentjeit és egyéb jellemzőit.
A kiterjedt elemzés ellenére a képet még hivatalosan is el kell ismernie a festő alkotásaként az amszterdami Van Gogh Múzeumnak. A múzeum 2018 decemberében elutasította a festmény Van Gogh-hoz való hozzárendelését, amikor a korábbi tulajdonos megkereste ezzel őket.
Az LMI, amely 2019-ben szerezte meg a festményt, azonban biztos benne, hogy a mű hiteles:
„Egy eddig ismeretlen Van Gogh-festmény felfedezésének nem kellene meglepetést okoznia. Köztudott, hogy Van Gogh számos művét elveszítette, elajándékozta, és nem fordított különösebb figyelmet azokra a munkáira, amelyeket tanulmánynak tekintett, ezekből pedig igen sok volt” – áll a jelentésükben.
A művészeti kutatócég szerint a festmény „érzelmileg gazdag, mélyen személyes alkotás, amely Van Gogh életének utolsó, viharos időszakában született.”
A holland mester mintegy 900 festményt készített élete során. 1890-ben, 37 éves korában öngyilkosságot követett el.