A Twink Peaks és a Mulholland Drive rendezője 78 éves volt.
78 éves korában meghalt David Lynch amerikai filmrendező.
„Nagy űr tátong a világban most, hogy már nincs velünk” – írta a családja egy Facebook-bejegyzésben. „De ahogy ő mondaná: »Tartsd a szemed a fánkon és ne a lyukon!«”
A szürrealista, neo-noir filmjeiről ismert Lynch első filmje, a Radírfej 1977-ben jelent meg. Ő rendezte többek között Az elefántember, a Dűne, a Kék bársony, és a Mulholland Drive című filmeket, és persze kultikus Twin Peaks című sorozatot. Többször jelölték Oscar-díjra, egész életében rengeteget festett, szerzett zenét, sokat gyakorolta és népszerűsítette a meditációt.

Tavaly augusztusban jelentette be, hogy a sok dohányzástól tüdőtágulat alakult ki nála, ezért már a lakását sem hagyhatta el. Akkor azt mondta, oxigénellátásra van szüksége, ha nagyobb távolságot kell megtennie a szobájánál.
Január 20-án lett volna 79 éves. Lynchnek a négy feleségétől négy gyereke született.
Montana államban született, és Philadelphiában járt képzőművészeti egyetemre. Az ottani művészeti akadémián forgatta első rövidfilmjeit a hatvanas években.
2016-ban ezt írtuk róla (a cikkben összeszedtük Lynch legjobb filmjeit is): „David Lynch az egyik legtöbbet utánzott rendezője a kortárs amerikai filmnek. Szinte azonnal felismerhető stílusa egyszerre hátborzongató és lírai, sejtelmesen szürreális és viccesen abszurd. A rendező neve a nyolcvanas-kilencvenes években egyet jelentett az amerikai szürrealizmussal.
Lynch pályáját nem a többi rendezőtől megszokott irányból kezdte, vagyis nem a filmiskolák padjaiból vagy a televíziós tucatmunkák futószalagja mellől indult, hanem képzőművészként, igazi avantgárd filmesként alkotott a hatvanas-hetvenes években.
Festményei egyébként hangulatukban erős rokonságot mutatnak a későbbi filmekkel, ez is azt mutatja, hogy a különböző művészeti ágakba, például a zenében is otthonosan mozgó művész tulajdonképpen mindig ugyanazt csinálja.”
Hogy pontosan mit, azt Lynch tulajdonképpen soha nem árulta el. Nem világos, hogy a filmjeinek, vagy éppen a Twin Peaks-nek van-e klasszikus értelemben vett története. David Lynch látnok volt – írja róla a New York Times. A lynchi világ „egyszerre könnyen felismerhető és nehezen definiálható”. Vagy, ahogy a Twin Peaks-ből tudjuk:
a baglyok nem azok, amiknek látszanak.