A kiskocsmák gyakorlatilag bármire költhetik a 3 millió forintos támogatást. A pályázati felhívásban külön nevesített cél a fiatalabb generációkat megszólító közösségimédia-jelenlét és célzott reklámkampányok kialakítása.
Megjelent a Nagy Márton gazdasági miniszter által már bejelentett kocsmaprogram pályázati kiírása. A Kisfaludy-program keretében összesen egymilliárd forintot osztanak szét kistelepüléseken működő kocsmák között. Egy műintézmény összesen 3 millió forintot kaphat. Az állami hírszolgálat szerint az első pályázatok már be is érkeztek.
A kiírás szerint az alábbi célokra fordítható a támogatás:
- Rezsiköltségek: A villany-, gáz- és vízdíjak kiegyenlítésére.
- Bértámogatás: Egy vagy több alkalmazott, munkavállaló bérének részben, vagy egészben történő kifizetésére.
- Energiahatékonyság: A gazdaságos üzemeltetés érdekében elvégzett kisebb átalakításokra és felújításokra, amelyek csökkenthetik a működési költségeket.
- Eszközbeszerzés: Az üzletek vonzóbbá tételéhez hozzájáruló korszerű eszközök, például italadagolók és hűtők beszerzésére.
- Marketing és arculatváltás: Új logó, cégér, arculat, vagy akár a fiatalabb generációkat megszólító közösségimédia-jelenlét és célzott reklámkampányok kialakítására.
Az utolsó pont kissé meglepő, a kormánypárt ugyanis amúgy nagyon félti a gyerekeket és a fiatalokat, és ennek érdekében intézkedéseket is hoz. Például az alábbiaktól félti őket:
- A dohánytermékek puszta látványától. A dohányboltokba ezért nem lehet belátni.
- A homoszexuális emberek puszta látványától. Ezért kívánják betiltani a Pride felvonulást.
- A kitalált homoszexuális emberektől. Ezért kell a könyvesboltokban elkülönítetten és lefóliázva árulni bizonyos könyveket.
A jelek szerint a Fidesz az alkoholtól nem félti a fiatalokat – feltéve persze, hogy betöltötték a 18. életévüket. A drogoktól ugyanakkor igen, ezt az Alaptörvénybe is beleírnák.
A pályázati kiírásban szereplő indoklás szerint „a legkisebb hazai településeken működő sörözők, borozók és presszók ugyanakkor nemcsak vendéglátóhelyként, hanem közösségi térként is funkcionálnak, amellyel hozzájárulnak a falvak népességmegtartó képességéhez is”.