Tovább nőttek az Alteo bevételei, de profitjának ötödét elvitte az avulás
A 2024-ben elért 10,2 milliárdos profit 2,5 milliárddal kevesebb, mint a 2023-as, a háttérben az alacsonyabb kamatkörnyezet és a nagyobb eszközállomány értékcsökkenése áll. A bevétel viszont tovább nőtt, a korábbi terveket is felülteljesítették.
105,6 milliárd forint bevételt ért el 2024-ben az Alteo Nyrt., ami 7 százalékkal múlta felül az előző évi eredményt – közölte a társaság, amely jelezte, kiemelkedően sikeres 2023-as évet követően sikerült tovább növekedni, legalábbis a bevételben. Mert míg a cég EBITDA-ja (adózás előtti eredménye) 19,7 milliárd forint lett, ami 1 százalékkal volt magasabb, mint a 2023-as, a 10,2 milliárd forintos profit 2,5 milliárd forinttal marad el az előző évitől. A társaság szerint ennek oka
részben az alacsonyabb kamatkörnyezet miatt csökkenő kamatbevételekben, részben a nagyobb eszközállomány miatti magasabb értékcsökkenésben keresendő.
A bevétel növekedéséhez szerintük a diverzifikált portfólió mellett az is hozzájárult, hogy túlteljesítették a 2022–2026 közötti időszakra vonatkozó célkitűzéseket. Utóbbi eredmény miatt mutattak be már idén új ötéves stratégiát, amiről itt írtunk korábban.
A bevételnövekedést a következőknek tudják be:
- a hulladékmenedzsment üzletág kiemelkedő növekedése;
- a megújuló alapú villamosenergia-termelésben végzett beruházások és akvizíciók; valamint
- a kiskereskedelmi üzletág ügyfélportfólió-növekedése, ami nyomán a szegmens úgy is megduplázta árbevételét, hogy csökkentek az árak.
„A csökkenő energiaárak miatt nehéz évnek ígérkezett a 2024-es év, amit a fenntarthatóságra és diverzifikált portfólióra építő stratégiánk következetes megvalósításával eredményesen tudtunk ellensúlyozni. Nemcsak az akvizíciók és beruházások tekintetében léptünk jelentősen előre, de az elmúlt időszak pénzügyi eredményei is felülmúlták azt, amit a 2022–2026-os stratégiában magunk elé tűztünk célul. Ezekre a biztos alapokra, valamint tulajdonosi körünk nyújtotta szinergialehetőségekre építve hirdettük meg 2025 elején a következő 5 évre szóló üzleti stratégiánkat, amely keretében mind földrajzilag, mind pénzügyi eredményben valódi méretugrást szeretnénk megvalósítani” – idézték a közleményben ifj. Chikán Attilát, az Alteo elnök-vezérigazgatóját.

A 2024-es megújulós fejlesztések:
- a tereskei naperőmű révén megduplázták a fotovoltaikus termelési kapacitást;
- a Mov-R H1 Szélerőmű Kft. megvásárlásával másfélszeresére bővült a szélerőművi kapacitás;
- Győrben átadták a harmadik, egyben legnagyobb, 8 MW kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tározót; valamint
- hozzákezdtek több, összesen közel 70 MW beépített kapacitású villamosenergia-tározó telepítéséhez, amit RFF-pályázaton elnyert állami támogatást is felhasználva finanszíroznak, és ez lesz a vállalat eddigi legnagyobb zöldmezős beruházása.
A hulladékgazdálkodási ágazatot két akvizícióval is erősítették: teljes mértékben megvásárolták a komplex hulladékgazdálkodási tevékenységet végző FE-GROUP INVEST Zrt.-t, az ottani tevékenységről videós anyag is készült, illetve az év végén a hazai hulladékgazdálkodási piac egyik meghatározó magyarországi szereplője, az ÉLTEX Kft. üzletrészei 100 százalékának megvásárlására írtak alá szerződést, ez az akvizíció idén zárulhat.
A hulladékgazdálkodás változásairól korábban a zCast podcastban beszélt Simon Anita, az Alteo fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese:
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.