Az államtitkár szerint 9 ezren igényelték a munkáshitelt – Orbán Viktor és Gulyás Gergely már két héttel korábban ezt a számot mondták be.
Már csaknem 5000 esetben folyósítottak munkáshitelt, a legtöbb fiatal vállalkozás beindításához, eszközbeszerzéshez vagy lakhatásra, gépjárművásárlásra szeretné fordítani a felvett összeget – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára az MTI szerint a TV2 műsorában február 20-a, csütörtök reggel.
Varga-Bajusz Veronika kiemelte: nagy az érdeklődés a hitel iránt, amit az is mutat, hogy már több mint 9000 igénylés érkezett; a fiatalok átlagosan 3,8-3,9 millió forintot terveznek felvenni.
Az államtitkár által közölt szám érdekes, ugyanis Gulyás Gergely kancelláriaminiszter már a február 6-ai kormányinfón 9 ezer igénylést említett. Mi több, egy nappal később, február 7-én Orbán Viktor miniszterelnök a rádióban már „közel 10 ezer” igénylőről beszélt.
Ha az államtitkár által közölt szám aktuális, akkor két hét alatt csak minimálisan nőtt az igénylések száma
– praktikusan még nem haladta meg a 10 ezret, a politikus minden bizonnyal azt a számot mondta volna.
A kormány szerint 300 ezer fiatal felel meg a konstrukció feltételeinek, de az első hónap hitelfelvevőinek életkora és jövedelmi helyzete alapján a tényleges célcsoport ennél jóval szűkebbnek tűnik. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 500 milliárd forintos teljes hitelkihelyezésről beszélt, ami 125 ezer egyedi ügyletet jelentene.
Az államtitkár felidézte, hogy a 10 éves, maximum 4 millió forintos, kamattámogatott hitelt 17 és 25 év közöttiek vehetik fel, az igényléshez három hónapos alkalmazotti vagy vállalkozói jogviszony szükséges, és az ötéves magyarországi munkavállalás is feltétele a folyósításnak.
Az államtitkár szerint a program lényege, hogy olyan támogatást, lehetőséget adjanak a fiataloknak, amely segítségével el tudják indítani az életüket, a karrierjüket. Az MBH Bank korábbi közlése szerint a legtöbben használtautó-vásárlásra veszik fel a kölcsönt.
A HVG által megkérdezett bankok közlései alapján az igénylők legtöbbje a maximális összeget veszi fel, a hitelfelvevők többsége az idősebb korosztályhoz tartozik.