Az amerikai elnök szerint Tajvan “elvette tőlük” az iparágat, és ha a gyártók nem települnek vissza az USA-ba, akkor Amerika “nem lesz túl boldog”.
Donald Trump amerikai elnök felszólította a chipgyártókat, hogy telepítsék vissza termelésüket az Egyesült Államokba. “Tajvan elvette tőlünk a chipgyártást” – jelentette ki Donald Trump a Fehér Házban. “Azt akarjuk, hogy ez visszakerüljön az Egyesült Államokba. És ha nem hozzák vissza, nem leszünk túl boldogok” – figyelmeztetett.
Az amerikai chipgyártók, mint például az Intel, egykor az iparág alapjait fektették le. Azonban a legmodernebb chipeket ma már főként Tajvanon gyártják – még ha az Egyesült Államokban fejlesztik is ki azokat.
“Ott volt az Intel, ott voltak ezek a nagyszerű vállalatok, amelyek olyan jól mentek –- és ezt elvették tőlünk, és mi vissza akarjuk szerezni ezt az üzletet” – mutatott rá Donald Trump.

Az előző washingtoni adminisztráció, a Biden-kormányzat közel 40 milliárd dollár támogatási programot indított a chipgyártás visszatelepülésének ösztönzésére az Egyesült Államokba. Európa is hasonló tervekkel követte a példát. Választási kampánya során azonban Donald Trump a tervet pénzkidobásként bírálta, és jelezte, hogy inkább a vámokra helyezné át a hangsúlyt. Egyébként Biden egyik utolsó elnöki lépéseként maga is bekeményített, és exportkorlátozásokat rendelt el.
A nyugati kormányok leginkább amiatt aggódnak, hogy például a okostelefonchipek kínálata teljesen összeomlana, ha a kínai kormány elzárná Tajvant. Laj Csing-tö (Lai Ching-te) tajvani elnök Donald Trump chipiparral kapcsolatban felvetett aggályaira reagálva pénteken ígéretet tett arra, hogy tárgyalni fog az amerikai elnökkel a kérdésben, valamint arra, hogy országa többet fektet be és többet vásárol az Egyesült Államokban, valamint növeli a védelmi kiadásokat.
Laj Csing-tö az elnöki hivatalban tartott nemzetbiztonsági tanácsi ülést követően újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy a globális félvezető-ellátási-lánc egy “ökoszisztéma”, amelyben fontos a különböző országok közötti munkamegosztás.
“Természetesen tisztában vagyunk Trump elnök aggodalmaival” – mondta Laj Csing-tö. “A tajvani kormány kommunikálni és tárgyalni fog a félvezetőiparral, és jó stratégiákat fog kidolgozni. Ezután jó javaslatokkal fogunk előállni, és további megbeszéléseket folytatunk az Egyesült Államokkal” – tette hozzá.
Tajvanon működik a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója, a TSMC, amely olyan vállalatok egyik fő beszállítója, mint az Apple és az Nvidia, és a rohamosan fejlődő mesterségesintelligencia-ipar kulcsfontosságú része.