Adózási dresszkód: hogyan kell öltözniük a start upoknak?
Kezdjük rögtön a jó hírrel: a kezdő vállalkozó alsó öltözéke akkor jó, ha lenge és áttetsző! Felvenni nagyon is ajánlatos, még ha szembe is megy a divatáramlatokkal. Akár öltönyös akár farmeres vagy, lesz még itt néhány rövidítés adóügyben is, ami kell ahhoz, hogy magabiztosan vághass neki életed egyik legnagyobb kalandjának. Segítünk!
Az ötletből üzleti terv, a sörtestvérekből csapat lett, ideje hát hogy mindezekből cég legyen. A társasági forma kiválasztása a legtöbb startup számára nem bonyolult művelet, hiszen az egyéni vállalkozás vagy a betéti társasági forma közül választva nagyot nem tévedhetnek – írja az Adózóna.
A kezdetben kis befektetést igénylő szolgáltatások beindításához ezek elegendők, és a kezdeti adminisztrációs sokk is mérsékelhető.
A harisnyatartó választható
Bármilyen hihetetlenül hangzik, az „áfás számla” nem esszenciális eleme a vállalkozásnak. Az úgynevezett alanyi adómentességet kérni kell, de azon túl a kezdő vállalkozásoknak, tevékenységi körtől és üzleti ambícióktól függően nagyon is érdemes.
Ezzel ugyanis 2013-ban évi 6 millió forint bevételig áfamentesen lehet számlázni, így pedig lehetséges némi legális előnyre szert tenni az árversenyben. Ha pedig beindul a vállalkozás és ömlik a bevétel, a 6 millión felül jöhetnek az áfás-számlák, na meg a negyedéves bevallások.
A bugyi kötelező
Alapesetben az újonnan alapított vállalkozás, akárcsak az összes többi, köteles társasági- és osztalékadót (tao), valamint az összes olyan ember után, akinek pénzt fizet a munkájáért, még más közterheket is fizetni. A hagyományos alkalmazotti rendszerben a munkavállaló után a szociális hozzájárulási adó (27 százalék), valamint 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás fizetendő.
Az egyéni vállalkozó ezen felül maga után is fizeti a nyugdíjjárulékot (10 százalék), személyi jövedelemadót (16 százalék) és az egészségbiztosítási járulékot (7 százalék), továbbá munkaerőpiaci járulékot (1,5 százalék). A tao 500 millió forint adóalapig 10 százalék, az ezen felüli részre pedig 19 százalék a tarifa. Utóbbi összegek csökkentésére van néhány bevált módszer, melyekről majd egy későbbi cikkben ejtünk szót. Most viszont rögtön arról, hogy hogyan legyen, ha nem is sokkal olcsóbb, de legalább egyszerűbb a kisvállalkozó élete.
További részleteket itt lehet olvasni.