A Hankook kész tárgyalni a szakszervezettel
A Hankook Tire kész megkezdeni a szakszervezet képviselőivel a tárgyalásokat - tudatta a dél-koreai érdekeltségű, rácalmási cég.
"A Hankook Tire tiszteletben tartja a magyarországi és európai uniós előírásokat (...), és kész megkezdeni a tárgyalásokat a szakszervezet képviselőivel" - olvasható a vállalkozás közleményében.
A tárgyalások megkezdésének időpontjáról már folynak az egyeztetések a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) képviselőivel - mondta a vállalat munkatársa. Roy Katalin tájékoztatása szerint a Hankook Tire Magyarország Kft. jogi képviselője február 27-én kapta kézhez a Fővárosi Ítélőtábla végzését, amely helyben hagyta a VDSZ Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete bejegyzésének jogszerűségére vonatkozó elsőfokú bírósági határozatot. "A Hankook Tire tudomásul vette és véglegesnek tekinti a döntést" - mondta Roy Katalin.
A vállalat vezetése - a VDSZ tavaly szeptemberi közleménye szerint - nem vette figyelembe a szakszervezet korábbi jó szándékú jelzéseit a cégnél feltárt munkaügyi hiányosságokkal kapcsolatban, s ahelyett, hogy megszüntette volna azokat, a szakszervezet létezését vonta kétségbe.
Az ügyben elsőfokon eljáró Fővárosi Bíróság megállapította a gyári szakszervezet jogszerű létezését. A döntés ellen a Hankook fellebbezést nyújtott be a Fővárosi Ítélőtáblához, amely helyben hagyta a bíróság döntését.
A VDSZ "örömmel vette tudomásul" az ítélőtábla döntését, "amelyben elutasítja a Hankook Tire Magyarország Kft. szakszervezettel szembeni jogi támadását" - közölte az érdekképviselet.
Közleménye szerint "az Ítélőtábla ítéletében megerősíti azt a jogállami alapelvet, hogy a nyilvántartási eljárásba vett szakszervezeti tagszervezettel szemben a munkáltató(...) nem fellebbező, így nincs fellebbezési joga, mert a szakszervezet bejegyzése nem tartalmaz rá vonatkozó rendelkezést".
A VDSZ követeli a cégtől a tárgyalások megkezdését, "különös tekintettel arra, hogy a munkáltató által kezdeményezett közel féléves procedúra során a vállalat vezetése mindent megtett annak érdekében, hogy a szakszervezettel szimpatizáló munkavállalókat eltávolítsa" - fogalmaz a közlemény.
" Az Ítélőtábla végzése bizonyítja (...), hogy a munkavállalói érdekképviselet létrehozása során a munkáltatónak nincs beleszólása az érdekképviseleti szervezet megállapításába, hiszen ez a munkavállalók alkotmányos joga" - közli a VDSZ. A közlemény hangsúlyozza: a szakszervezet a munkavállalók érdekében kollektív szerződést kíván kötni, amelynek tárgyalását a szakszervezet a VDSZ bevonásával kívánja lefolytatni.