Azt is elárulták, miért nem népszavazást kezdeményeznek.
A csütörtöki EU-csúcs után jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna uniós csatlakozásáról. Pénteken megerősítette azt is, hogy a szavazást minél hamarabb meg akarja tartani.
Megkérdeztük a Kormányzati Tájékoztatási Központot (KTK) arról, hogy pontosan mit értenek a véleménynyilvánító szavazás alatt, jogilag ugyanis nem létezik ilyen kategória. Arról is érdeklődtünk, hogy miért nem népszavazást írnak ki a kérdésről, illetve hogy milyen módokon lehet majd szavazni.
Válaszában a KTK azt írta, azért kérik ki a magyarok véleményét, mert „európai uniós csatlakozást Brüsszelben sürgetik, Ukrajna uniós tagsága azonban számtalan veszélyt hordoz magában”. A technikai részletekről egyelőre csak annyit árultak el, hogy az előkészületeket megkezdték, és
a szavazás mindössze egy kérdésből áll majd.
„A magyar emberek fogják eldönteni, hogy Ukrajna uniós csatlakozása a mai helyzetben felelősségteljesen támogatható-e vagy sem. Feltesszük a kérdést a magyar embereknek, és ahhoz fogjuk tartani magunkat, amit válaszolnak, (…) a kormány minden uniós fórumon a magyar emberek döntése szerint fog eljárni” – írták.
Nemzetközi szerződésről az Alaptörvény értelmében nem tartható népszavazás, erre hivatkozik válaszában a KTK is – igaz, a 2016-os kvótanépszavazásnál ez nem tartotta vissza őket, így vélhetően inkább az áll a háttérben, hogy a kormány biztosra akar menni, olyan konstrukciót választott, amely nem bír kötelező erővel, erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben: