A költségvetési csalás miatt számos megyében indultak nyomozások, több tucat orvos és egészségügyi dolgozó érintett.
Egy békéscsabai kft. ügyvezetője a vállalkozáson keresztül 2018 és 2022 között egy olyan, anyagi függőségen alapuló, többszintes hálózatot működtetett, aminek célja az volt, hogy minél több állami támogatást igényeljenek vissza a NEAK-tól az általuk forgalmazott gyógyászati segédeszközök után – derül ki az ügyben eljáró Készenléti Rendőrség közleményéből.
A gyanú szerint a bűnszervezetként működő, orvosokból álló hálózat egészségügyi állapotuktól függetlenül gyógyászati segédeszközöket írtak fel olyan embereknek, akiknek azokra nem is volt szükségük.
Előfordult, hogy a cég alkalmazottai egészségügyi intézményeket, idősotthonokat kerestek meg azzal, hogy vizsgálati lehetőséget biztosítsanak, annak érdekében, hogy minél több embernek írhassanak fel gyógytermékeket, ami után vissza tudták igényelni a támogatásokat a NEAK-tól. A cég dolgozói megvesztegették az intézményvezetőket, és egy-egy leszervezett vizsgálatot követően a vények függvényében honorálták nekik az együttműködést.
A hajdú-bihari nyomozócsoport ebben az ügykörben összesen 31 embert hallgatott ki gyanúsítottként: a cég ügyvezetőjét, 21 alkalmazottat, nyolc orvost és egy egészségügyi dolgozót. Van, akinek költségvetési csalás, másnak vesztegetés miatt kell felelnie.
A nyomozás előrehaladtával egy másik vesztegetési ügycsoport is látókörbe került. A gyanú szerint ugyanis ehhez a békéscsabai céghez Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megye ortopéd orvosai olyan pácienseket küldtek, akiken korábban végtag-amputációt hajtottak végre. Orvosi javaslatra a végtagprotézis vásárlásához pedig ezt a céget keresték fel.
Annak érdekében, hogy a szakorvosok a betegeiket a céghez küldjék, a kft. területi vezetői megvesztegették őket. A nekik adott pénz egy-egy páciens után 40 és 100 ezer forint közötti összeg volt. Akadt olyan orvos, aki a gyanú szerint 68 beteget küldött a céghez.
A fentiekben taglalt vesztegetés miatt a hajdú-bihari gazdaságvédelmi nyomozók ez idáig húsz orvost és két alkalmazottat hallgattak ki gyanúsítottként.
A két ügycsoportban összesen egy cégvezető, 21 céges alkalmazott, 28 orvos és egy egészségügyi dolgozó érintett. Köztük van olyan, akit a nyomozók több bűncselekménnyel is meggyanúsítottak. Az eddig megállapított kár 3,5 milliárd forint.