Szerinte a nagyhatalmak Ukrajna területére érdekszféraként tekintenek, amivel nem kell egyetérteni, de ettől még létezik ez a gondolkodás.
Nem vitatja Ukrajna államiságát, amikor a miniszterelnök „Ukrajna nevű területről” beszél – mondta Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója a 444-nek. A politikus később maga is hasonló kifejezést használva „Ukrajna nevű problémát” említett.
Orbán Balázs magyarázatként azt mondta, hogy szerinte a béke megteremtése után Ukrajna lesz Európa egyik legjelentősebb problémája, mert az országnak az Egyesült Államok kivonulása után jelentős gazdasági gondokkal kell majd megküzdenie. „Ez a következő évek, évtizedek egyik legfontosabb kihívása lesz” – mondta. Orbán Viktor szavaira utalva pedig azt fejtegette, hogy Ukrajna területére érdekszféraként (területként) tekintenek a nagyhatalmak, ez pedig meghatározó a politikai gondolkodás szempontjából. Ezzel szerinte nem kell egyetérteni, de ettől függetlenül a nagyhatalmak ezt a logikát követik.
Orbán Balázs kint volt az amerikai konzervatívok konferenciáján, a CPAC-en, ezért megkérdezték tőle, mit szólt hozzá, hogy Steve Bannon karlendítéssel fejezte be a beszédét. Erről azt mondta, zajlik egy amerikai vita, hogy a mozdulat valóban karlendítés volt-e, de mivel egy izraeli miniszter szerint nem volt antiszemita a mozdulat, ő is el tudja azt fogadni.
Elon Musk posztjával kapcsolatban, amelyben a világ leggazdagabb embere arról írt, hogy az Egyesült Államoknak ki kellene lépnie a NATO-ból, Orbán Balázs azt mondta: bízik benne, hogy az amerikaiak nem tesznek így, ez ugyanis megkérdőjelezné a NATO létjogosultságát is.
Az oroszpártinak tartott nyilatkozatok nemzetközi szinten is felháborodást váltanak ki, az elmúlt napok világpolitikai fejleményei és a várhatóan felgyorsuló események centrifugális ereje arra a külső ívre szorítja a magyar „diplomáciát”, ahonnan már a bekiabálások sem hallatszanak.