A főpolgármester nem mehet szabadságra, ha nincs helyettese, de az is törvénytelen, ha nem veheti ki a szabadnapokat. Ez a kérdés is napirenden lesz a közgyűlés szerdai ülésén, valamint a Rákosrendezőre tervezett beruházás előkészítését is megkezdi a főváros.
Szerdai ülésén kellene elfogadnia a Fővárosi Közgyűlésnek a főpolgármester szabadságolási kérelmét. Az előterjesztés jellemzően csak formalitás, és így nem is nagyon fordult elő korábban, hogy bármelyik frakció akadályozni próbálta volna Karácsony Gergely pihenését, ezúttal váratlan helyzettel néz szembe a közgyűlés. A főpolgármesternek ugyanis nincs helyettese, aki távollétében egy vis maior helyzetben alá tudna írni, intézkedhetne, az pedig törvényekbe ütközik, hogy senki ne lássa el a városvezetői feladatokat.
Ugyanakkor törvényellenes lenne az is, ha Karácsony Gergely nem tudná kivenni a szabadságát, melynek ütemezését február 28-ig kell jóváhagynia a közgyűlésnek. Karácsonynak egyébként az idei évre összesen 44 nap szabadság jár (pótszabadságokkal, valamint a tavalyról megmaradt napokkal együtt), ezeket áprilisban, júliusban, augusztusban és decemberben szeretné felhasználni – derült ki kedden egy beszélgetésen, amit Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője szervezett újságíróknak.
Az új városvezetést illetően az egyik legvitatottabb kérdés volt, hogy ki(ke)t lenne hajlandó az igencsak széttagolt fővárosi közgyűlés főpolgármester-helyettesnek megszavazni. A Tisza már a budapesti munka legelején jelezte, hogy nem hajlandó személyügyi kérdésekben dönteni, amíg nem fogadják el „a demokratikus működés minimumát garantáló SZMSZ-t”. Karácsony november végén nevezte meg jelöltjeit: Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot javasolta, majd miután a pártok sorra jelezték, kit nem fognak szavazatukkal támogatni, körvonalazódott, hogy a többséget egyikük sem tudná maga mellé állítani.
Konszenzus hiányában pedig az erről szóló szavazást elhalasztották, Sára Botond főispán pedig perre is vitte miatta a fővárost, az ugyanis így mulasztásos jogsértést követ el.
Szavazás azóta sem volt, az elmúlt hónapokban nem is nagyon esett szó a kérdésről a Városházán – mondta Vitézy Dávid. Bár vitán felül áll, hogy a főpolgármesternek, akárcsak bárki másnak is, jár a szabadság, szerinte nem fest jól, hogy a nyaralásáról szóló terveket elő tudja terjeszteni Karácsony, miközben a helyettes megválasztását nem érzi égetőnek. A politikus megjegyezte, valójában egyszer sem szavazott a képviselő-testület senkiről, hiszen a javaslat nem került napirendre, mivel úgyse menne át. „Ennél azért el tudnék képzelni több proaktivitást a főpolgármester részéről a kérdésben” – mondta.
Karácsony szabadságának kérdésénél azonban nagyobb politikai csaták is várhatók szerdán a közgyűlésben. Ismét napirendre kerül Rákosrendező sorsa, ahol, bár nagy győzelmet jelentett a fővárosnak, hogy élhet elővásárlási jogával, a munka oroszlánrésze még csak most kezdődik.
Igaz, a szerződés aláírása még egy darabig várat magára, a Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe tartozó Stockton Zrt. ugyanis még nem mondott le elővásárlási jogáról, a főváros már a következő lépéseket tervezi. A főpolgármester által jegyzett előterjesztés szerint a terület fejlesztéséről szóló döntések jogkörét a tulajdonos Budapesti Közművek Zrt.-től (BKM) a városvezetésre ruháznák azok „kiemelkedő jellege” miatt.
Ezután projektgazdát kell majd találni a rákosrendezői beruházásnak, hogy össze tudjon állni egy – a Parkvárosnál már remélhetőleg részletesebb – konstrukció arról, mit szeretnének megvalósítani a területen. „Olyan terv kell, amire a közvélemény és a politikai szereplők is mind azt mondják, hogy igen, ez kell Budapestnek!” – fogalmazott Vitézy, aki abban bízik, olyan tervet sikerül készíteni, amilyen a Diákvárosé volt. Csak ezek után lehet tervezési pályázatot kiírni, majd ingatlanfejlesztőket keresni – ez azonban még évek kérdése.
Egyelőre a vita arról folyik, kinek kéne eltakarítania a rengeteg szemetet Rákosrendezőről. A Fidesz és a kormány a fővárost teszi felelőssé az elkeserítő állapotokért, miközben az egyelőre állami tulajdonú telekre be sem engedik Karácsonyékat. A BKM szerint a szemetet annak kell elvinnie, aki miatt odakerült, vagyis a halmokban álló vasúti talpfákkal a MÁV-nak lenne tennivalója, azt viszont vállalta a fővárosi cég, hogy a nem beazonosítható eredetű szemetet maga szállítja el.
Mindeközben Vitézyék egy másik barnamezős terület, az Óbudai Gázgyár ügyével vágnának vissza a kormánynak, egy szerdai előterjesztéssel ugyanis nyomást próbálnak gyakorolni az energiaügyi minisztériumra, hogy kezdjék meg ott a kármentesítést. A korábbi iparterület szennyezettségének felszámolását ugyanis évek óta halogatja az állami Főgáz, majd jogutódja, az MVM Zrt., az ügyben a terület tulajdonosa, a Graphisoft Park Kft. pert is indított, ehhez csatlakozna a Fővárosi Önkormányzat.
A rákosrendezői projekt sikeréhez elengedhetetlennek tűnik, hogy a kormány és a főváros legalább minimálisan együttműködjön, erre tenne kísérletet a főváros azzal, hogy összehívja a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát, vagyis azt a testületet, ahol lehetőség lenne a két fél egyeztetésére.
Vitézy Dávid arra a felvetésre, mennyire akadályozhatja a kormány a terület fejlesztését, azt mondta, nem úgy szeretne a városvezetés belevágni a projektbe, hogy azzal számol, hol ütközhetnek akadályokba. Szerinte a 2026-os választások nagy eséllyel változtatnak majd a jelenlegi erőviszonyokon, ha megy a kormány, azért, de ha marad is hatalmon a Fidesz, a kormány összetételében lehetnek személycserék. Nem a mai helyzethez kell szerinte igazítani Rákosrendező jövőjét, ez egy évtizedes projekt. Hozzátette: munka van addig is, a közgyűlés Fideszen kívüli pártjainak is érdeke haladni Rákosrendező fejlesztésével, ha már megvették a területet. Kijelentette: „A fővárosi választók se azt várják, hogy a kormányra várjanak a közgyűlésben többségben lévő, a kormánytól független erők, ezért megyünk előre”.