Szijjártó Péter a találkozót úgy kommentálta, hogy Magyarország a NATO lojális és megbízható szövetségese.
„Van mit megbeszélnünk: még csak 14 napja iktatták be Trump elnököt, de máris a feje tetejére állította a világot. Célunk, hogy Magyarország a változások nyertese legyen!” – írta Orbán Viktor hétfői Facebook-bejegyzésében, amelyhez egy fényképet is csatolt, amelyen Mark Rutte NATO-főtitkárral tárgyal Brüsszelben, ahol uniós csúcsot tartanak.
A Mark Ruttéval folytatott tárgyalásokról Szijjártó Péter azt mondta: teljesen új világpolitikai időszak kezdődött, teljesen új világpolitikai realitás jött létre, amelyben fontos visszatérni az észak-atlanti szövetség eredeti célkitűzéseihez, ahhoz, hogy a katonai szervezet lehetőleg a világ legerősebb védelmi szövetsége legyen.
„Ennek a védelmi szövetségnek a védelmi képességeit kell erősíteni. Magyarország pedig – mint lojális, megbízható szövetséges – nagymértékben járul hozzá a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez” – mondta. Hozzátette: Magyarország éllovas a NATO-ban abban, hogy a védelmi büdzséje közel felét fejlesztésekre költi, és ezzel az aránnyal jelenleg a második helyen áll Lengyelország mögött.
Ezután arra is kitért, hogy a korábbi sikeres szerepvállalásokra építve a kormány igent mondott arra a felkérésre, amely arra vonatkozik, hogy a magyar légierő idén is vegyen részt a NATO balti légtérrendészeti feladatainak ellátásában. „Így nagyjából 80-90 katonával, két vadászgéppel és két tartalék géppel a magyar légierő négy hónapra ismét kitelepül Litvániába, ahol is a balti légtérvédelmi feladatokban veszünk részt a nyári hónapoktól egészen ősz végéig” – fogalmazott.
Magyarország NATO-tagsága Orbán Viktor elmondása szerint a Vlagyimir Putyinnal folytatott 2009-es tárgyalásai során is terítékre került. A miniszterelnök a svájci Neue Zürcher Zeitungnak adott interjújában felidézte, hogy amikor készült visszatérni a hatalomba, direkt megkérdezte Putyint, hogy problémásnak tartja-e Magyarország NATO-tagságát. Orbán szavai szerint Putyin erre nemmel felelt, mivel Magyarországon nem állomásoznak olyan fegyverek, amelyek Oroszországra fenyegetést jelentenének. „Őt a nagy hatótávolságú taktikai fegyverek aggasztják” – tette hozzá Orbán.
(Nyitókép: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher)