Karácsony Gergely szerint vizsgálni kell, hogy kizárja-e a Mini-Dubajról szóló szavazásból Szentkirályi Alexandrát az összeférhetetlensége.
Kérdőre vonta Szentkirályi Alexandrát, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjét Jámbor András független országgyűlési képviselő, arról érdeklődött tőle, hogy érintett-e a családja a Mini-Dubaj-bizniszben. Mint arról korábban beszámoltunk, a Válasz Online vette észre, hogy Garancsi István két nappal azelőtt lett tulajdonostárs a rákosrendezői területre elővásárlási joggal bíró cégben, hogy azt a magyar állam eladta az arab befektetőnek. A Mini-Dubaj-projekt területének egy részén azonban nemcsak Garancsi, hanem egy Habony Árpádhoz köthető magántőkealap is résztulajdonos.
Jámbor most azzal egészítette ki a projektben érdekeltek körét, hogy a területen szintén résztulajdonnal bíró Novacitas Kft. céghálóján keresztül egészen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterig, Szentkirályi Alexandra férjéig lehet eljutni. A Novacitas jelenlegi ügyvezetőjén, Balogh Andráson és egy kockázati tőkealap-kezelő vezérigazgatóján, Tiszolczi Renátán keresztül lehet vagy lehetett érdekeltsége a tárcavezetőnek. Balogh András több olyan cégben is vezető pozíciót lát el, amely a miniszterségét megelőzően Szalay-Bobrovniczky tulajdonában volt.
Bár Szalay-Bobrovniczky miniszterként leadta cégeit, Jámbor szerint egyértelmű, hogy ha politikusból „visszaváltozik” oligarchává, akkor azok vissza fognak kerülni hozzá.
Jámbor Facebook-bejegyzéséhez Karácsony Gergely főpolgármester is hozzászólt:
„Már megint és még mindig: pénz, pénz, pénzecske. A Fővárosi Közgyűlés szerdán tárgyal az ügyről, ezek után érdemben kell vizsgálni, kizárja-e a szavazásból összeférhetetlensége a Fidesz frakcióvezetőjét.”
Jámbor András pénteken azzal folytatta a Mini-Dubajjal kapcsolatos küzdelmét, hogy bejelentette: a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz fog fordulni az ügyben. „Mert ha valami sérti a szuverenitásunkat, az az, amikor egy idegen hatalom dönthet egy magyar állami terület, a magyar föld eladásáról” – írta.
A Rákosrendezőn készülő projekttel kapcsolatban már több szereplő érintettsége is kiderült. Karácsony Gergely kedd délután jelentette be, hogy a főváros egyik cégének, a Fővárosi Távhőszolgáltató Zrt.-nek elővásárlási joga van Rákosrendező területére, ahol a kormány megállapodása alapján Mini-Dubajként ismertté vált beruházást valósítanák meg.
Lázár János építésügyi miniszter szerint a főváros azonban csak akkor élhet az elővásárlási jogával, ha kifizeti a teljes projekt árát, nagyjából 5 ezer milliárd forintot. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint sincs a fővárosnak elővásárlási joga, mert „az ingatlan kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, amelyet az Egyesült Arab Emírségek – a kormány határozatában kiadott előzetes írásbeli hozzájárulásával – vevőként kijelölt”. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő pedig emellett azt is közölte, hogy csak akkor élhet a főváros az elővásárlási jogával, ha az arab befektetővel létrejött „adásvételi szerződés valamennyi feltételét teljesíti, beleértve az ügylet tárgyára, a vételárra és annak fizetési feltételeire, a szerződéses biztosítékokra és valamennyi egyéb körülményre vonatkozó feltételt”.
A Mini-Dubaj-projekt részleteiről itt írtunk bővebben: