A fővárosi távhőcég mellett egy másik vállalkozásnak is elővásárlási joga van a rákosrendezői mini-Dubaj fejlesztési terület egy részére. Ez az alvócég eddig Zelles Sándoré volt, aki a Gyurcsány-éra állami vagyonkezelője volt, de már jó ideje a NER közelében bizniszel. Ám 10 nappal az állam és az arab befektetők közti szerződés aláírása előtt megvette ezt a céget Halkó Gabriella, aki Habony Árpád gazdasági érdekeltségeinek gyakori képviselője.
“Habony Árpádék is tízmilliárdokat szakíthatnak a Mini-Dubajból. A birtokomba került információk alapján még pár nappal ezelőtt is gazdát cserélt a területen elővásárlási joggal rendelkező cég, a szálak pedig a Habony-féle kormányzati érdekcsoporthoz vezetnek” – írta szerdai Facebook-posztjában a Párbeszéd-frakcióban ülő, de nem párttag országgyűlési képviselő, Jámbor András. Az ellenzéki politikus egy részvényesi határozatot is mellékelt, amelyben valóban az áll, hogy a mini-Dubaj területének egy részére a Fővárosi Önkormányzat távhőszolgáltató cége mellett elővásárlási joggal rendelkező másik cég gazdát cserélt – mindössze 10 nappal a magyar állam és az arab befektetők projektcége közötti szerződés aláírása előtt.

A HVG által is ismertetett adásvételi szerződés is rögzíti, hogy az önkormányzati tulajdonú Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. mellett egy magáncégnek is elővásárlási joga van a terület egy-egy részére – ennek oka a szerződésből ugyanakkor nem derül ki. Ez a magáncég a Stockton Zrt., amely egy 2017-ben alapított vállalkozás, amelynek kezdettől egyedüli tulajdonosa és vezérigazgatója Zelles Sándor, aki a Gyurcsány-kormány idején az állami vagyonkezelőt, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságot (KVI) vezette, de a NER idején is megtalálta a számítását: korábban arról voltak hírek, hogy Habony Árpád köréhez rajta keresztül jut el a TV2-ből a pénz, illetve egy máltai offshore cégen keresztül ő lett a Vértesi Erőmű egyik tulajdonosa.
A VálaszOnline már 2019-ben egyértelműen a nem hivatalos kormányzati tanácsadó, Habony Árpád köréhez kötötte Zellest, mondván: egykori mára összefogott Habony Árpáddal és az őt (legalábbis egykor) hitelező Tombor Andrással. Ezt látszik alátámasztani, hogy Zelles idén január 6-án nem másnak adta el az amúgy az utóbbi 5 évben semmilyen árbevételt nem termelő, viszont néhány tízmilliós veszteséget felhalmozó alvócégét, a Stocktont, mint Halkó Gabriella egyik vállalkozásának. Halkó pedig nemcsak Jáksó László volt felesége, hanem Habony Árpád számos magyarországi céges érdekeltségének ügyvezetője is. A Stocktonban tehát január 6-án lett egyedüli részvényes Zellkes helyett az ECEquity Befektetési Vagyonkezelő Zrt., amelynek vezérigazgatója és kizárólagos tulajdonosa Halkó.
Mindez éppen 10 nappal azelőtt történt, hogy a magyar állam nevében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az arab befektetői csoport magyarországi projektcége, az Eagle Hills Hungary Zrt. január 16-án aláírta az adásvételi szerződést a rákosrendezői rozsdaterületről nettó közel 51 milliárd forint értékben.
Ezután jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester, hogy a főváros élni is kíván a távhőcégén keresztül az elővásárlási jogával. Ha az immár Habony–Halkó-kör érdekeltségébe került Stockton Zrt. is élni kíván az elővásárlási jogával, az a Stockton-tulajdonosváltást nyilvánosságra hozó Jámbor András szerint azt jelenti, hogy Habonyék jó bizniszt csinálhatnak az elővásárlási jogukat (ki)használva. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a terület megvásárlásáról szóló nemzetközi szerződést pont ugyanaz az ügyvéd írta, mint aki a fenti cégváltozást, amivel Habonyék tulajdonosok lettek.
Az elővásárlási jog gyakorlásáról egyébként a Habony-kör tulajdonszerzése szermpontjából sem érdektelen jogi vita bontakozott ki. Előbb Lázár János építési és közlekedési miniszter csak vicceskedve hárította Karácsony Gergely elővásárlásra vonatkozó szándékát azzal, hogy “5 ezer milliárdért viheti a főváros Rákosrendezőt”. Később már az eladó MNV Zrt. mindenféle feltételeket emlegetett, melyek azonban a jog szerint nem igazán kapcsolhatók az elővásárlási jog gyakorlásához. Azt közölték ugyanis, hogy álláspontjuk szerint “a fővárosi önkormányzat akként élhetne a rákosrendezői területre vonatkozó elővásárlási jogával, ha teljesítene minden feltételt, amit a megkötött adásvételi szerződés tartalmaz”. Végül pedig a kormány képviseletében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már úgy foglalt állást, hogy a főváros cége nem is élhet az elővásárlási jogával – pontosabban csak akkor, ha a vevő, az Arab Emírségek megengedi. Kérdés, ugyanez lenne-e igaz akkor is, ha az immár Habony-körhöz tartozó cég akarna élni az elővásárlási jogával?
(Nyitóképünkön Habony Árpád a Parlamentben, Rogán Antal társaságában. Fotó: Túry Gergely)