Budapesten keddtől takarítanak a Duna tetőzése után, de az országban még nem ért véget az árvízveszély.
Most már a vége felé járunk – ezzel kezdte szokásos árvízi sajtótájékoztatóját hétfő reggel Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint jó hír, hogy továbbra sem jeleztek előre csapadékot, ezért utánpótlása nem várható az árhullámnak, ami hétfő délben tetőzik Bajánál. Azt is jó hírnek nevezte, hogy a folyó a felső szakaszán gyorsabban apad, mint ahogy előre várták.
Vasárnap már csak 706 kilométeren védekezett az ország, a harmadfokú szint 223 kilométerrel csökkent, ez azt jelenti, hogy enyhül a nyomás, és “kifelé jövünk a bajból”. Minden esélyünk megvan, hogy optimistán tekintsünk a hátralévő 1-2 nap elé. Most már az árvízi védekezésben részt vevők száma is csökkent, és homokzsákból sem kell több.

Pilismarót, Dunabogdány, Tahitótfalu, Leányfalu, Vác, Kismaros, Margit-sziget, Kisapostag, Dunaföldvár, Madocsa, Paks mind rendben van – sorolta a településeket és a helyszíneket a kormányfő. Néhány helyen akadnak problémák, és Baján is készültségben vannak, az ideiglenes védvonal teljes hossza 2750 méter, a kiépítettség pedig 100 százalék.
Dunaújvárosnál a Szalki-szigetnél egy fáradtolaj-átfolyást sikerült lokalizálni. Csepelen pedig bekerítették az illegális hulladéklerakót, így nem kerül szemét a Dunába. Amint a víz levonul, a helyszínt fel kell majd számolni, de ez nem lesz könnyű, mert “az eljárás alá vont személy éppen börtönben van”.
Orbán hozzátette: még másfél-két nap, és az ország fellélegezhet.
Brüsszel, adók, ünneplés
Orbán Viktor ezután újságírói kérdésekre válaszolt, nem csak az árvíz témájában, Brüsszel is szóba került, valamint az a 200 milliós, nagyjából 80 milliárd forintnyi uniós pénzbírság, melyet azért kapott Magyarország, mert nem hajtotta végre az Európai Unió Bíróságának (EUB) korábbi ítéletét. Ez arra kötelezte, hogy hozza összhangba a magyar migrációs és menekültügyi rendszert az uniós előírásokkal.
Az ATV kérdésére Orbán Viktor elmondta, egyelőre mérlegelik, hogy nemzeti konzultációt indíthatnának az ügyben, de mint fogalmazott, a bírság összegét „már beszedték Brüsszeltől”, vagyis a Magyarországon működő cégektől a különadókkal. Ezért a befizetni való pénzt „nem a magyar emberek fogják előteremteni”.
Az árvízi védekezés teljes összege 2013-ban 19,6 milliárd forint volt, ebből a vízügyi védekezés költsége 9,8 milliárd forintot tett ki. Most szerinte ez utóbbinak 5 milliárdból meg kell állnia, bár erről még egyezkednek.
Az RTL Klub arról kérdezte Orbánt, vitázik-e Magyar Péterrel, erre a miniszterelnök azt felelte, hogy a viták helye a parlament. „Az azon kívüli viták is el fognak jönni, de az nem most lesz” – ígérte. Kérdezni pedig őt is mindig lehet, de válaszolni csak akkor fog, amikor mondanivalója van.
Az árvízi védekezésre visszatérve Orbán úgy fogalmazott: az eredménytáblára most az van írva, hogy Magyarország–dunai árvíz 1:0. Az árhullám levonulása után pedig majd egy értékelő beszélgetést is tartanak a belügyminiszterrel, valamint a védekezésben részt vevőket is megünneplik.