Már több ellenzéki párt is bejelentette saját köztársasági elnök jelöltjét, most az LMP egy közös ajánlattal állt elő.
“Az LMP Dr. Hack Pétert ajánlja az Országgyűlés összes frakciójának figyelmébe, hogy közös jelölésével a nemzet egységét megtestesítő, a jogállamot és az alkotmányos rendszert őrző köztársasági elnökünk legyen” – tett közös ajánlatot a Facebookon Ungár Péter, az LMP társelnöke.
Ungár méltatása szerint a 41 éves jogász politikai tapasztalattal is rendelkezik, de nem pártpolitikus, mert bár 1990–2002 között SZDSZ-es országgyűlési képviselő volt, 22 éve visszavonult az aktív politizálástól, kilépett a pártjából, és jelenleg a Hit Gyülekezetének lelkésze.
Az LMP-s politikus azt is írja: “Nem túlzás azt állítani, hogy válságos helyzetben van ma a magyar politika. A gyalázatos kegyelmi ügy önmagában is súlyos, de talán még súlyosabb, hogy ráirányította a figyelmet arra, hogy a magyar választók valójában hecckampányok és képmutatás áldozatai folyamatosan, és ez alól még a valóban nemzeti konszenzust jelentő gyermekvédelem sem kivétel.”
Bár a parlamenti erőviszonyok, a Fidesz–KDNP kétharmada miatt nincs sok jelentősége, az ellenzéki pártok is jelölhetnek köztársasági elnököt. Elsőként a Mi Hazánk nevezte meg saját államfőjelöltjét Csath Magdolna közgazdász személyében, a Párbeszéd pedig Kaltenbach Jenő jogtudóst jelöli.
Ezzel szemben a Momentum viszont úgy határozott, hogy a párt és annak frakciója nem vesz részt a köztársasági elnök jelölésének parlamenti folyamatában, mondván, nem kívánnak „asszisztálni ahhoz, hogy újabb aláírógépet ültessenek a Sándor-palotába”.
Ami pedig a kormánypártok lehetséges jelöltjét illeti, ott már több név is felmerült, tudható, hogy belső mérésekben is több lehetséges jelölt forog. Egyikük, Navracsics Tibor az atv.hu-nak azt nyilatkozta: “Nem kaptam semmilyen megkeresést, igy nem is gondolkoztam ezen.” Egy másik felmerült jelölt, Szalay-Bobrovniczky Kristóf pedig az RTL Híradónak beszélt arról, hogy ő teljesen elégedett a honvédelmi miniszteri posztjával.
Navracsics Tibor nem gondolkozott még azon, lenne-e köztársasági elnök
Igaz, felkérést sem kapott eddig, de mérik a népszerűségét.
Az alábbi cikkünkben szavazhat is arról, kit tart a legesélyesebbnek arra, hogy a Fidesz államfőjelöltje legyen:
Marad az irány, vagy fordulat jön? - Ki lehet Novák Katalin utódja?
Schmittel egy életvidám motorost, az emberek emberét kaptuk, aztán jött a mosolytalan Bibó-szakkollégista, ősfideszes Áder, majd felépítették az érző, családszerető anyát, a "jó zsaru" Novákot. Ki lehet az utódja? Egy sportos katona? Egy régi politikai bajtárs? Folytatódhat-e a női vonal? Vagy meglepetéselnök érkezik?