A magyar Országgyűlés várhatóan február végén fog újra ülésezni.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára pénteken Brüsszelben újságíróknak azt mondta:
Várom a ratifikálást Magyarország részéről, amint a parlament újra összeül.”
Stoltenberg azt is kijelentette, hogy Svédország belépése a NATO-ba az egész szövetséget erősebbé teszi, és megköszönte Recep Tayyip Erdogan török elnöknek, hogy aláírta a svédek csatlakozásáról szóló dokumentumot.
Nyilatkozott közben a svéd miniszterelnök is. Ő korábban az Aftonbladetnek is adott interjút, majd a svéd TV4 adásában arról beszélt, hogy szívesen látogat Budapestre, hogy különböző ügyekről tárgyaljon, ám először Brüsszelben lesz egy találkozója Orbán Viktorral, „ahol elkezdhetjük a megbeszéléseket”. Esetleges budapesti látogatásáról azt mondta: „kell találni egy időpontot, az ilyen dolgokat általában nem sietve intézzük. Úgy gondolom, hogy mindkettőnk naptára nagyon zsúfolt”.
Ulf Kristersson szerint Svédországnak és Magyarországnak sok megbeszélendő ügye van, de a NATO-tagsággal kapcsolatban nincs miről tárgyalniuk. „A NATO-tagságról nincs mit tárgyalni többé. Ezzel szemben megvitathatjuk például, hogy NATO-tagként miként tudunk a legjobban együttműködni” – jelentette ki.
Miután Törökország is ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását, a korábbi ígéretekkel ellentétben Magyarország mégis az utolsó lesz a csatlakozást elfogadók sorában. A kormány ígérgetését videóban foglaltuk össze:
"Nem mi leszünk az utolsók" - egy felrúgott NATO-csatlakozási ígéret krónikája videón
A török parlament a héten megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. Ezzel megelőzték Magyarországot, ahol még dátum sincs arra, hogy mikor dönthet az Országgyűlés az ügyben. Pedig kormányoldali politikusok folyamatosan arra hivatkoztak, amikor szóba került a kérdés, hogy nem mi leszünk az utolsók. Összeállításunkban ezeket az ígéreteket szedtük össze.