A PDSZ szerint ez diszkrimináció, mivel a törvény nem tiltja a tanárok visszatérést.
Szeptember végéig több mint 4000-en, a tanárok 5 százaléka döntött úgy, hogy nem írja alá az új szerződését a státusztörvény alapján, és nem tanít tovább. Azóta többen meggondolták magukat, már elfogadják és aláírnák az új jogálláson alapuló szerződést, de az állami iskolák nem veszik fel őket – számolt be az RTL Híradó.
„Amikor elmondtam, hogy én a státusztörvényt nem fogadtam el, mindenhol az volt a válasz, hogy akkor nem tudnak felvenni” – mondta az RTL-nek egy földrajz szakos tanár, aki Budapesten és Pest megyében nyolc iskolába jelentkezett álláshirdetésre, de azt mondja, mindenhol elutasították.
Több Facebook-csoportban is hasonló esetek miatt panaszkodnak a tanárok. Egyiküknek „a tankerület azt mondta, hogy felsőbb utasításra” nem veszik fel. Egy másik tanár pedig arról írt, hogy Budapesten három tankerület utasította vissza, még óraadói állást sem kapott.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője szerint az igazgatók legtöbbször alkalmaznák a visszatérő kollégákat, de ezt a tankerületek megtiltják. „Ez nagyon súlyos diszkrimináció, az esélyegyenlőségről szóló törvénnyel is totálisan ellentétes, úgyhogy mi azt tudjuk mondani ezeknek a kollégáknak, hogy abban az esetben, ha tudják bizonyítani, hogy ténylegesen ezért nem vették őket vissza, akkor indítsanak polgári peres eljárásokat” – mondta.
Az RTL az ügyben megkereste a Klebelsberg Központot, kérdéseikre azt írták, hogy a szeptemberig nyilatkozó tanárok „maguk döntöttek arról, hogy a továbbiakban nem kívánnak köznevelési intézményben dolgozni”. Hozzátették: „A döntést a pedagógusok hozták meg, nem a fenntartók.”
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint azonban a törvény nem tiltja a tanárok visszatérést. Csak annyi kikötés van, hogy ha valaki 90 napon belül kezd el újra tanítani, akkor annak vissza kell fizetnie a végkielégítését.
Az esetek azért is különösek, mert az állami iskolák súlyos tanárhiánnyal küzdenek. Erről a hvg360-on írtunk bővebben:
Elmagyarázzuk, miért nem old meg semmit a kormány azzal, ha beküldik a tanítót nyolcadikba
Veszélyezteti a diákok középiskolai felvételijét és megalázó helyzetbe hoz sok tanítót a kormány legújabb módosítása, amivel lehetővé teszi, hogy a teljes általános iskolában bevethetők legyenek a főként alsósokra specializálódott pedagógusok. Több érintettel beszéltünk a várható helyzetről és arról, hogyan birkóznának meg azzal a helyzettel, ha beküldenék őket felsőbb évfolyamba tanítani.