Gyanús, hogy nem az egyetem színvonalának emeléséről szól a folyamat – állapítják meg az állásfoglalás aláírói.
Csont nélkül szavazta meg a Debreceni Egyetem (DE) szenátusa múlt héten az egyetem alapítványi fenntartásúvá alakítását, amit az erről megjelent közlemény szerint "széles körű és intenzív egyeztetés" előzött meg. Csakhogy az egyetem professzorai vasárnap este arról tettek közzé állásfoglalást:
Szemben a közleménnyel, nem történt széles körű és intenzív egyeztetés az egyetem történetében talán legnagyobb horderejű változás tervéről, céljáról, indokairól, előnyeiről és hátrányairól, következményeiről.
Az állásfoglalást 22-en írták alá, akik – mint hangsúlyozzák – valamennyien az MTA doktorai, hatan pedig akadémikusok.
ÁllásfoglalásA Debreceni Egyetem Szenátusa 2021.01.21-i rendkívüli és zárt ülésén – 65 igen, 0 nem, 3 tartózkodás...
Posted by 21 Debreceni Professzor on Sunday, January 24, 2021
Azt írják, tudomásuk szerint sem a modellváltási stratégiát, sem az intézmény tervezett fejlesztésének tervét nem ismerhette meg az egyetem közössége. Dokumentált információkat pedig még a szenátus tagjai sem kaptak, akik azt így nem tudták megosztani választóikkal sem, ami pedig alapjaiban sérti az egyetemi demokráciát.
Az egyetem átvitele állami alapítványi formába nem tűnik logikusnak, de akár még elfogadható is lehetne – áll az állásfoglalásban. De ha ez a nyilvánosság kizárásával és néhány nap alatt történik, akkor erős a gyanú – folytatják –, hogy az átalakítás célja nem az oktatás és tudományos színvonal emelése.
A Debreceni Egyetem szenátusa csont nélkül megszavazta a modellváltást
Nagy hajtásban, hetek alatt vezényelnék le az egyetemi modellváltást az orvosképzést nyújtó egyetemeknél. Bár az intézmények hivatalosan maguk kérhették ezt, több jel is arra utal, hogy valójában belehajszolják őket a nagyobb önállósággal, több pénzzel és régiós vezető szereppel kecsegtető, de végső soron az autonómiájukat fenyegető váltásba.
