Múlt héten tartott volna autós demonstrációt az LMBTQ emberekre hátrányos új jogszabályok ellen a Budapest Pride, de megtiltotta a rendőrség. A szervezők szerint indokolatlan volt a tiltás, ahogy indokolatlan a gyülekezés vészhelyzeti rendelet általi általános tiltása is, ezért szeretnék, ha ezt felülvizsgálná az Alkotmánybíróság.
Bírósághoz fordul a Budapest Pride a Helsinki Bizottsággal közösen amiatt, hogy a rendőrség nem engedélyezte a december 10-re, az emberi jogok világnapjára szervezett autós demonstrációjuk megtartását – közölte honlapján a szervezet. Ezen az LMBTQ emberek jogegyenlőségét súlyosan sértő, elfogadás előtt álló jogszabályi változások ellen szerettek volna tiltakozni.
Az országgyűlés várhatóan december 15-én szavaz a javaslatcsomagról, ami kötelezővé tenné a “keresztény nevelést”, és ellehetetleníti, hogy az egyedülállók (így az azonos nemű párkapcsolatban élők) gyereket fogadjanak örökbe, és alkotmányba foglalná a “születési nemhez való jogot “, amivel Majercsik Johanna, a Budapest Pride szóvivője szerint “stigmatizálják a transznemű állampolgárokat.
A szervezők december 5-én jelentették be a demonstrációt, a Parlament melletti Antall József rakpartra. Ezt azonban a rendőrség minden mérlegelés nélkül megtiltotta a vészhelyzetre hivatkozva, jóllehet nem az erről szóló rendeletben szereplő gyülekezés lett volna, hanem legfeljebb 30 fős, autós-dudálós tüntetés, ami a civilek szerint nem hordozott volna járványügyi kockázatot.
Azt is szeretnék elérni, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja felül a demonstrációkat veszélyhelyzet idején egységesen tiltó, szerintük szükségtelen és aránytalan rendelkezéseket. Ennek érdekében a Kúriához fordulnak, hogy kezdeményezze az alkotmánybírósági felülvizsgálatot, mert a gyülekezés joga kiemelt alapjog, a járványhelyzet szempontjából kockázatos gyűlések megtartását pedig a rendes szabályozás is lehetővé teszi.
Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje szerint ezért nincs szükség az általános tilalomra, ahogy arra sem, hogy veszélytelen esetben is kizárják a gyülekezési jog gyakorlatát, illetve, hogy diszkrimináljanak a különböző rendezvények között, hiszen miközben a demonstrációkat tiltják, a járványhelyzet szempontjából hasonló kockázatokkal járó vallási rendezvények, zártkapus sportmérkőzések, temetések megtartását semmilyen módon nem korlátozzák.
A Kúriának a kézhezvételtől számítva három napja van arra, hogy elbírálja a Budapest Pride és a Magyar Helsinki Bizottság keresetét.
