"Komoly aggályok": Barroso immár szankciókról írt Orbánnak
Újabb levelet írt José Manuel Barroso Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben megerősíti az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos aggályait és nyomatékosan kéri a magyar kormánytól azok megoldását, valamint azt is jelzi, hogy nem késlekedik majd kötelezettségszegési eljárást indítani Magyarország ellen – tudatta pénteken az Európai Bizottság sajtószolgálata.
A bizottság közleménye szerint a brüsszeli testület elnöke – miközben tudomásul veszi, hogy Orbán Viktor korábban biztosította őt arról, hogy Magyarország és a magyar kormány teljes mértékben elkötelezett az európai jog és értékek mellett – megerősíti, hogy az előzetes jogi elemzés alapján a bizottságnak "komoly aggályai" vannak azzal kapcsolatban, hogy az alaptörvény negyedik módosítása összeegyeztethető-e az uniós joggal és a jogállamiság elvével.
Barroso elnök jelezte, hogy amint a folyamatban lévő jogi elemzéseket a Bizottság elvégzi, a szükséges területeken elindítják a jogsértési, kötelezettségszegési eljárásokat Magyarország ellen. "Nyomatékosan kérem önt és kormányát, hogy határozottan és egyértelműen vegyék kézbe ezeknek az ügyeknek a megoldását, ez Magyarország és az Európai Unió kétségkívül legfontosabb érdeke" – írja Barroso.
Levelében a bizottság elnöke tudatja, hogy a bizottság a módosított alaptörvény három rendelkezését tartja aggályosnak. Egyrészt azt amely a magyar államnak az Európai Bíróság ítéletéből fakadó fizetési kötelezettségére vonatkozik. A másik aggályos pontként Barroso a módosított alaptörvénynek azt a passzusát nevezi meg, amely az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörét szabályozza. Harmadik aggályos rendelkezésként pedig – további részletesebb elemzés függvényében – a politikai hirdetések közzétételének korlátozását említi Barroso.
Barroso utal arra a folyamatban lévő eljárásra is, amelyet a Velencei Bizottság folytat a negyedik alkotmánymódosítás ügyében, és amelyet június közepén közölnek. Barroso közölte, hogy szorosan együttműködik ebben az ügyben a Bizottság, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság. Barroso bízik benne, hogy a magyar hatóságok az így elkészült véleményt figyelembe veszik, és az uniós és az európa tanácsi alapelvekkel, értékekkel és szabályokkal teljes összhangban orvosolják.
Mindemellett Barroso elnök arra kéri a magyar hatóságokat, hogy bocsátkozzanak párbeszédbe az Európai Parlamenttel, amely júniusban politikai állásfoglalást készül elfogadni "Az alapvető jogok helyzete Magyarországon: normák és gyakorlatok" témában.