Februárban általában 1-2 százalékkal emelkedni szoktak a lakásbérlés díjai, idén viszont nem így történt.
Minimálisan drágult csak a lakásbérlés februárban januárhoz képest, 0,2 százalékkal magasabbak az átlagos árak. Budapesten pedig 0,4 százalékkal csökkentek is egy hónap alatt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com lakbérindexéből.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a részletekről elmondta: a fővárosi csökkenés annak tudható be, hogy a drágább budai kerületek árai lejjebb mentek, eközben viszont az olcsóbb pesti külső kerületekben tovább emelkedtek a bérleti díjak.
De az is a változás fontos okai között van, hogy a kínálat egyre nagyobb: éves összevetésben 26 százalékkal bővült, így március közepén már 17,8 ezer kiadó lakásból válogathatnak a bérlők.
Ráadásul a lakáspiac eladói oldalán egyre aktívabbak a befektetők, ezért ez előrevetíti az albérletkínálat további bővülését, ami fékezőleg hathat a bérleti díjak emelkedésére középtávon is – tette hozzá a szakértő. Az, hogy az árak gyakorlatilag stagnáltak februárban azért is érdekes, mert a főiskolai és egyetemi keresztféléves képzések indulása miatt szinte minden februárban 1-2 százalékos drágulás szokott történni.
Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosban kiadásra kínált lakóingatlanok átlagos bérleti díja március elején 250 ezer forintot tett ki, ami megegyezik az egy évvel korábbival. A bérlőjelöltek a fővárosban majdnem 11 ezer lakásból választhatnak, ami 21 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi kínálatot.
A XIII. kerületben található a legtöbb kiadó lakás, közel 1500 ingatlan vár bérlőre, ami 50 százalékos növekedést jelent a tavaly március elején látott kínálathoz képest.
Vidéken Debrecenben látványos a változás, ott egy év alatt 116 százalékkal nőtt a kínálat, de mivel a kereslet is erős, az átlagos bérleti díjak 15 százalékkal, 230 ezer forintra nőttek. Szegeden 16 százalékkal, 160 ezer forintra nőtt egy év alatt az átlagos lakásbérlési díj, Győrben pedig 6 százalékkal, 190 ezer forintra.


Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
