A jelenséget a schengeni csatlakozás robbantotta ki, miatta már minden ötödik lakos romániai áttelepülő Battonyán, de más települések is népszerűek.
Románia schengeni csatlakozását követően valósággal felrobbant az érdeklődés a határ menti olcsó magyar házak iránt, ma már minden ötödik battonyai lakos romániai áttelepülő, írja a 24.hu.
Az év első három hetében az előző év azonos időszakához képest kilencven százalékkal több érdeklődés érkezett Romániából a határ menti megyékben eladásra meghirdetett lakások és házak iránt, mondta a lapnak Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az egyik legkeresettebb település Debrecen, de szintén népszerűnek számítanak a csengeri, a mérki és a biharkeresztesi ingatlanok is.
Békés vármegyében Gyula mellett Battonya számít a legnépszerűbb célpontnak, nem véletlenül: a 112 ezer forintos négyzetméterenkénti árhoz képest – forintba átszámítva – Temesváron nagyjából 700 ezer forintos, Nagyváradon 650 ezer forintos árak a jellemzők. De a Battonyától autóval húsz percre található Aradon is gyakran négyszer-ötször annyiba kerülnek az ingatlanok.
Balogh szerint Nyugat-Románia nagyon népszerű lett bizonyos iparágak számára, így például Temesvár ma már Románia egyik IT-központja, versenyképes fizetésekkel, melynek szintén árfelhajtó ereje van az ingatlanpiacon. A román ingatlanpiac euróban áraz, így az utóbbi évek gyengülő euró–lej árfolyama is dráguláshoz vezetett, ezért is keresik a magyar–román határ túloldaláról a határ innenső oldalának ingatlanjait. Fontos eleme még a mostani felfutásnak az infrastruktúra fejlődése: sok új autópálya épült, gyorsabban elérhetők a nagyobb városok, és ez vonzóbbá teszi az ingázást is.
Battonyán már 800 román család élhet, ha nem több. Költözött már oda román vállalkozó, aki térburkolatot gyárt, és ide szeretné hozni a vállalkozását. Más autószerelő műhelyt nyitna, de van már helyi román hamburgeres is. De a 24.hu-nak a helyi magyarok arról számoltak be, hogy akad a településen Romániából érkezett muzeológus, kamionos, fogtechnikus és óvónő is, és vettek ott házat bukaresti színészek is. Persze akadnak ingatlanspekulánsok is, akik az áremelkedésre játszanak, és igyekeznek minél drágábban továbbadni a vásárolt ingatlant.
Mákos Árpád battonyai polgármester szerint most körülbelül 5900-an laknak a településen, ez a szám két-három éven belül 7000 körüli lehet, ha továbbra is ebben az ütemben érkeznek a betelepülők. Nagyjából a lakosság húsz százalékát teszik ki a Romániából ide költözők, akik között vannak magyarok is. Szerinte a háromezer ingatlanból jelenleg nagyjából öt-hatszáz lehet román kézben. Battonya mellett nagyon népszerűnek számít a környéken Gyula, Mezőkovácsháza és Sarkad is.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
