A gyökereztetésre előkészített hajtásdarabokat homokban, perlitben, vagy tőzeges talajban gondozhatjuk eredésükig.
A gyökereztetésre előkészített hajtásdarabokat homokban, perlitben, vagy tőzeges talajban gondozhatjuk eredésükig. A talajuk ne száradjon ki ezidő alatt, és tartsuk árnyékos, nem túl meleg részén a kertnek a ládát, vagy a cserepet, amiben gyökereztetünk.
Ha a levágott és elültetett dugvány 2-3 nap múlva sem lankad, az már jó jel. 10-15 nap múlva kivehetünk belőlük párat megnézni, milyen a "talpuk". Ha a földbe tett vágási felület megduzzadt, az a kallusz kialakulását jelzi, ebből napokon belül gyökerek fejlődnek. Amikor kis növényeink új levelet hoznak az a biztos gyökeresedés jele, ekkor már átültethetjük őket...
De hogyan daraboljuk a hajtásokat, hogy minél biztosabb legyen a gyökeresedés? Megmutatjuk...
1. lépés
A levelek kiindulási pontja a hajtáson a nódusz. Mivel itt a legalkalmasabb a gyökeresedéshez a hajtás szöveti felépítése, a dugványok talprésze mindig nódusz alatti vágású legyen, hiszen innen törnek majd elő a gyökerek.

2. lépés
A tuják, borókák, hamisciprusok, azaz az örökzöldek többségének szaporításakor kalapácsos, tépett dugványt készítsünk.

3. lépés
Attól tépett, hogy nem vágjuk, hanem szakítjuk a dugványt az anyatőről, méghozzá úgy, hogy az idősebb részből is egy kis darab rajta maradjon, ez a képen is látható „kalapács”.

4. lépés
Egyes növények, mint az itt látható borostyán (Hedera helix) preformált gyökerekkel rendelkezik. E gyökerekkel kapaszkodik a növény, ám ha talajra kerül, akkor a gyökerek kapaszkodó funkciója átalakul a hagyományos víz-,, és tápanyagfelvevő gyökérré.

5. lépés
A képen látható gyöngyvessző (Spiraea x "Magic carpet") hajtásvégein virágbimbók is vannak. Ezt a dugványokról le kell szedni. Ellenkező esetben kinyílnak és a növény a virágzásra koncentrálja a tápanyagellátást, nem pedig a gyökér és hajtásnövekedésre.

6. lépés
A szaporításra előkészített hajtásokat sejttálcában is tarthatjuk, itt minden kis növény külön rekeszben van. Nagy előnye, hogy bármilyen fertőzés fellépése esetén nem terjed át az automatikusan az egész állományra.

7. lépés
A gyökeresedés biztos jele, hogy a növény új hajtást hoz. A képen átültetésre érett, tavaszi fásdugványból nevelt növények.

8. lépés
A gyökerek megjelenése után az addigi hajtásdarab már önálló életre képes növénnyé válik.

Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
