Életveszélyes otthoni eszközök listája
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság folyamatosan ellenőriz, többnyire...
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság folyamatosan ellenőriz, többnyire vásárlói bejelentések alapján, és weboldalán rendszeresen megjeleníti a forgalomból kivont, életveszélyes termékeket. Csak műszaki cikkből közel 100 modell szerepel az oldalon, többségük lámpa, év vége felé pedig rendszerint a karácsonyfaizzó és a fényfüzér vezeti a pocsék portékák listáját.
A legfrissebb darab egy asztali „lávalámpa”, ami szakemberek szerint áramütést és égési sérülést egyaránt okozhat. A divatos „plazma lámpákból” sem szabad bármelyiket megvenni – ezek a burán belül látványos elektromos kisülésekhez hasonló látványossággal szolgálnak–, az egyik modell ugyanis a látvány mellé egyéb izgalommal is szolgál: jó eséllyel áramütést okoz.
Még idejében, a karácsonyi szezon előtt vonták ki a forgalomból a fogyasztóvédők a „Chang Hong 224 Jégcsap Égő” névű fényfüzért is, így ez idén remélhetőleg nem okoz már sem tüzet, sem áramütést.
Egyik legérdekesebb darab a „Lámpát tartó földönkívülit formázó állólámpa” leírással szereplő világító alkalmatosság, ami sajnos a földi szabványokat túl sok helyen sérti meg ahhoz, hogy forgalmazható legyen.
Lakástüzet a legkülönfélébb termékek okozhatnak: a fényfüzéreken és a lámpákon kívül kézigyalu, elektromos robogó, rádiós magnó, vízforraló, fázisceruza, akvárium vízszűrő, kézi mixer és hosszabbító is szerepel a tiltott listán.
A műszaki cikkek esetében a leggyakoribb probléma az áramütésveszély. A terméket ezért érdemes alaposan átnézni. Intő jel, ha a csatlakozó csapjain a szigetelőgallér hiányzik, amely érintésvédelmi szempontból egyébként szükséges. Ugyancsak gyanús, ha a műszaki adatok és jelölések hiányosak, vagy a készülék konstrukciója és burkolatának kialakítása láthatóan nem szabványos. Számla nélkül, piacon vásárolni is kockázatos, ilyenkor a jótállás nehezen vagy egyáltalán nem érvényesíthető, ha eltűnik az árus, akkor pedig a fogyasztóvédők is tehetetlenek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
