Az amerikai elnök megelégszik 25 százalékkal is.
Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.
A kanadai Ontario tartomány 25 százalékos pótdíjat jelentett be a több amerikai államba irányuló villamosenergia-exportra, amire válaszul Trump további 25 százalékos vámot helyezett kilátásba a kanadai fémekre, ami így 50 százalékra emelte volna a vámokat: „Utasítottam a kereskedelmi miniszteremet, hogy a Kanadából, a világ egyik legmagasabb tarifákat kivető nemzetéből az Egyesült Államokba érkező összes acélra és alumíniumra a 25 százalékos vámot 50 százalékra növelje” – közölte Trump kedden a Truth Social-ön.
Trump februárban 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amelyet általában az összes többi országból származó behozatalra is kíván alkalmazni, és amely várhatóan szerdán lép hatályba.
Később azonban enyhült a feszültség, és a washingtoni kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy Trump kereskedelmi minisztere, Howard Lutnick és Doug Ford ontariói miniszterelnök eredményes tárgyalásokat folytatott. Megállapodtak abban, hogy csütörtökön Washingtonban találkoznak az Egyesült Államok-Mexikó-Kanada megállapodás (USMCA) megvitatására. Ontario pedig beleegyezett, hogy felfüggeszti az Egyesült Államok Michigan, New York és Minnesota államaiba irányuló villamosenergia-exportra kivetett 25 százalékos pótvámot.
A Fehér Ház szóvivője a dpa hírügynökségnek elmondta, hogy Kanadára nem fognak további vámokat kivetni. Az acélra és az alumíniumra korábban bejelentett 25 százalékos vámok azonban a terveknek megfelelően szerdán hatályba lépnek, és kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre vonatkoznak, Kanadára is.
A legfrissebb adatok szerint az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják. Az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. A közgazdászok arra számítanak, hogy a magasabb importköltségek számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit növelni fogják. A vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és a cégek versenyképessége külföldön csökkenhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
