Mindenki attól fél, hogy recesszió jön az Egyesült Államokban.
A Nasdaq 2022 szeptembere óta nem esett ekkorát egy nap alatt, az S&P-500 benézett a 200 napos mozgóátlag alá, esnek a kriptók, leminősítette az amerikai részvényeket a HSBC.
Nem erős kijelentés, ha azt mondjuk, a hétfői nem a legjobbak között volt az amerikai pénzpiacon.
A lényeg:
- A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 889,37 ponttal, 2,08 százalékkal, 41 912,35 pontra esett.
- Az S&P 500-as mutatója 158,46 ponttal, 2,75 százalékkal lett kevesebb, és 5611,71 ponton zárta a napot.
- A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 727,9 ponttal, 4 százalékkal, 17 468,32 pontra zuhant.
Az S&P 500 kevesebb mint egy hónapja még minden korábbi csúcsot megdöntött, azóta 8,6 százalékkal csökkent az értéke, míg a Nasdaqnál 10 százalékkal vagyunk a tavaly végi rekordtól.
A mostani zuhanás fő oka a vámháború léte és teljesen bizonytalan kimenetele, de egyre többen félnek attól is, hogy leáll a szövetségi kormányzat. Mindezek miatt egyre több szakértő véli úgy, hogy recesszióba süllyedhet az Egyesült Államok gazdasága. A helyzeten az sem segített, hogy hétvégén a Trump-kormányzat több szereplője is arról beszélt, hogy nehéz idők jöhetnek az amerikai gazdaságra.
A legnagyobb vesztesek között volt az amerikai kormányzatban szerepelt vállalt Elon Musk Teslája, amely 15,4 százalékot esett hétfőn. Ebben a fentieken túl szerepe volt a különc vezetőnek is, hiszen a hatékonysági minisztériumbéli munkája, és a szélsőjobboldali pártok melletti szimpátiája jelentősen csökkentette a Tesla eladásait, az európai eladások például a felére estek az év elején, a briteknél már több BYD-t vesznek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
