Az NKE hadtudományi karának egyik oktatója szerint minden azon múlik, hogy az Ukrajnát támogatni hajlandó európai országok mennyire képesek betölteni a Washington után maradt űrt.
Az amerikai támogatás három fő területen volt jelentős – írja a Substack-csatornáján Takács Márk, az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának oktatója. Ezek a következők:
- Pénz
- Haditechnikai eszközök
- Felderítési adatok
Hogy ezek elmaradása mennyiben befolyásolja az ukrán védekezési képességeket, a szakember szerint leginkább azon múlik, hogy mit és hogyan tud ebből pótolni Ukrajna, illetve a mögötte álló „Hajlandók Koalíciója”.
A pénz ezek közül a legkönnyebben pótolható, ugyanis ha Ukrajna európai szövetségesei komolyan gondolják, amiről beszélnek, akkor nem kell egyebet tenniük, mint odaadni a kieső összeget Kijevnek. Ez a támogató országok összesített GDP-jét tekintve nem egy túl jelentős összeg, Takács szerint zsebpénzből megoldható, így ennek a pótlása pusztán akarat kérdése.
Keményebb dió a hadianyag kérdése. Itt ugyanis olyan eszközök pótlásáról lenne szó, mint a HIMARS rakétatüzérségi rendszer, az ATACMS rakéták vagy a Bradley gyalogsági harcjárművek.
Takács szerint ezek pótlása azért is problémás, mert modern, nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvetőket és harcászati/hadműveleti ballisztikus rakétákat Európa nem gyárt, és ezek kiváltására csak részmegoldást jelenthetnek a Taurus és a Stormshadow robotrepülőgépek. Ráadásul még ehhez a részmegoldáshoz is az kell, hogy az európai hadiipar képes legyen belőlük eleget gyártani.
A páncélozott járművek területén is vegyes a kép. Az Abrams harckocsikat nem nehéz Leopardokra cserélni, már csak azért sem, mert az előbbiből meglehetősen kevés érkezett Ukrajnába. A Bradley pótlásával viszont gondok lehetnek, ugyanis ezeket a megfelelő hatékonyság eléréséhez hasonló modern gyalogsági harcjárművekre lehet felcserélni.
Ilyen lehet a német Marder, illetve Lynx, vagy a svéd CV-90. Ezekből azonban Takács szerint Európa nem rendelkezik fölös kapacitással, és a közeljövőben gyártani sem tudja ezeket a Bradley-k felváltásához kívánatos volumenben. A kevesebb gyalogsági harcjármű pedig kevesebb sikeres ukrán ellenlökést jelent a fronton.
A legfontosabb hátrányt a felderítési adatok kiesése fogja jelenteni. A percre pontos harcászati hírszerzési adatok jelentős része amerikai technikai hírszerzési forrásokból származik. Problémát jelenthet továbbá a Starlink kiesése is, bár vannak jelei annak, hogy létezik és egyre szélesebb körben használnak egy ukrán fejlesztésű harctéri informatikai rendszert, ez azonban egyelőre nem fedi le a front egészét.
A szakember szerint a legvalószínűbb következménye mindezeknek az lesz, hogy Európa pótolni tudja majd a kieső pénzt, ám a hadianyag hiánya április vége után érezhetővé válik a fronton. De a fejlődő ukrán drónképesség azért tud majd még gondokat okozni az oroszoknak.
A hírszerzés terén az amerikai támogatás hiánya súlyosan korlátozza az ukrán védelmi harcot, ami egyes terepszakaszokon döntő is lehet, máshol viszont nem eredményezne jelentős változást.
Takács ugyanakkor a kevésbé reális legveszélyesebb és legjobb forgatókönyvekre is kitért. Az utóbbi szerint Trump meggondolja magát, és folytatja Ukrajna megsegítését, és az európai támogatások üteme is felpörög.
A legrosszabb verzió szerint Trump végleg felfüggeszti a támogatásokat, és az európaiak sem tudják pótolni azokat. Ebben az esetben vagy ráébrednek Washingtonban, hogy egy orosz győzelem nem szolgálja az érdekeiket, vagy pedig Ukrajna nagyon gyorsan egy előnytelen fegyverszünet aláírására kényszerül.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
