A hitelminősítő szerint az államadósság nőni fog, az EU-tól továbbra is alig jön majd pénz, míg a költségvetési hiányt nehéz lesz tartani.
A magyar kormány választások előtti ígéretei kockáztatják a gazdasági egyensúlyt, és megnehezítik a költségvetési hiány csökkentésére és a forint árfolyamának stabilizálására irányuló erőfeszítéseket az S&P Global Ratings keddi jelentése szerint.
Orbán Viktor a hétvégi évértékelőjében nyitotta ki az ígéretzsákot. Azt mondta, hogy
- adómentességet kapnak életük végéig a legalább két gyereket nevelő anyák;
- áfa-visszatérítést kapnak havonta egy bizonyos összegig a nyugdíjasok a zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek esetében;
- egy gyerek után 20, kettő gyerek után 80, három gyerek után 200 ezer forintot lehet levonni az adóból;
- a csed és a gyed adómentessé válik.
Az S&P a jelentésében arról írt, hogy csak a legalább két gyereket nevelő nők adómentessége a becslések szerint 2,4 milliárd dollárba kerülne (916 milliárd forint). Arra számítanak, hogy a többletkiadások miatt 2026-ban tetőzik a GDP-arányos államadósság, és a költségvetési hiányt is nagyon nehéz lesz 3 százalék alatt tartani. A gazdasági kockázatok közé sorolták, hogy az ország továbbra is csak korlátozottan fog hozzájutni az uniós forrásokhoz, és a forint leértékelődése is várható.
„Jelenleg nem számítunk arra, hogy Magyarország vagy az EU változtatna politikai álláspontján, ami véleményünk szerint valószínűtlenné teszi az EU-s források kifizetésében való áttörést” – írták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
