Ha megvalósul a kormányfő által megígért intézkedés, a személyi jövedelemadó (szja) újabb nagy csökkentési hulláma nyomán tovább gyengülhet az öngondoskodás Magyarországon. Mi lehet a megoldás az újabb problémák ellen?
A két- és háromgyermekes édesanyák tervezett szja-mentessége kapcsán egyrészt fontos kiemelni, hogy az országban számos szja-mentes réteg, munkakör, társadalmi csoport, korosztály található, akiknél az adójóváírásban megnyilvánuló különböző ösztönzések nem tudnak érvényesülni. Másrészt a nyugdíj- és egészségpénztári megtakarításoknál az adó-visszatérítési lehetőség a legfontosabb ösztönző tényező – kommentálta a HVG-nek a tervezett intézkedéseket a Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ). Egyúttal úgy fogalmaztak, hogy támogatnak minden olyan kormányzati döntést, amely hozzájárul a családok anyagi helyzetének javításához.
Emellett azonban a pénztári hozamoknak is jelentős motiváló erejük van az ÖPOSZ szerint: a 2023-as 18 százalékot meghaladó átlagos többletet követően tavaly további több mint 12 százalék hozamot írtak jóvá a nyugdíjpénztári tagok számláin.
Sok pénztártag, köztük például a már öregségi nyugdíjban részesülő, vagyis szja-t nem fizetők továbbra is befektetésként tekintenek a nyugdíjpénztári megtakarításra
– fogalmazott az ÖPOSZ.
Az egészségpénztáraknál pedig az ott gyűjtött megtakarítások sokszínű felhasználási lehetőségei, a pénztárak által nyújtott kedvezmények jelentenek stabil vonzerőt a tagság és az új belépők számára.

Mi lehetne a megoldás?
A Pénztárszövetség ugyanakkor régóta javasolja, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári befizetésekhez az szja-visszatérítés helyett alanyi jogú állami támogatás járjon.
Az állami támogatásnak két fontos indoka van: egyrészt az szja-kedvezmény értéke mára jelentős részben elinflálódott, másrészt így az eddig kimaradt társadalmi csoportokat (alacsony keresetűek, szja-mentességet élvezők, egyéni vállalkozók) akiknél különösen fontos volna a nyugdíjcélú megtakarítások ösztönzése, is érdemben lehetne motiválni az öngondoskodásra.
Emellett számos más területen léteznek még olyan kedvezmények, amelyek szintén a személyi jövedelemadóhoz kötődnek, ezek igénybevétele pedig a két- és háromgyermekes édesanyák tervezett adómentessége nyomán szintén kérdésessé válhat az érintettek számára – véli az ÖPOSZ.
A legutóbbi információk alapján a kormány úgy számol, hogy 2026-ban
- a 25 éven aluliak szja-mentessége 230 milliárd forint bevételkiesést jelent, és 550-600 ezer főt érint,
- a 30 év alatti anyáké 50 milliárd forintba került és 55-65 ezer főt érint,
- a 40 év alatti kétgyermekes anyáké további 120 milliárd forint, mintegy 120 ezer főt érintve,
- a háromgyermekeseké 200 milliárd forint, 200-250 ezer anyára vonatkozva,
- a négygyermekeseké 50 milliárd forintba kerül, mivel 65-70 ezer embert érint,
- a csed és a gyed adómentessége pedig további 10 milliárd forintot visz el, és évente 20-40 ezer édesanya veszi igénybe.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
