Mager Andrea a meghallgatásán arról beszélt, hogy a legfontosabb feladat, hogy az MNB letörje a nagyon magas inflációs várakozásokat.
Mager Andreát, az Orbán-kormány korábbi nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterét, a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatóját jelöli az Országgyűlés gazdasági bizottsága a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsába, írja a Vg.hu.
A jelölést a parlament elfogadta, így Mager 6 évre kap bizalmat, és Pleschinger Gyulát váltja a tanácsban, akinek mandátuma 2025. március 4-én lejár. (Varga Mihály márciustól elsejétől váltja Matolcsy György leköszönő elnököt a MNB élén.) Pleschinger épp nemrég nyilatkozott, azt mondta, az idei év inflációs átlaga 4-5 százalék lehet, de nincs mozgástér az alapkamat csökkentésére, az emelése pedig „elképzelhetetlen”.
Mager meghallgatása 11-kor kezdődött a Parlamentben. Az itt elmondott beszédét azzal kezdte, hogy számára a legfontosabb érték a jegybank függetlensége, ami szerinte az egészséges gazdaság egyik ismérve. Arról is beszélt, hogy a legjobb időszak a monetáris politikában akkor volt, amikor az összhangban volt a fiskális politikával. Szerinte ez nem zárja ki, hogy időnként az intézmények között nézeteltérés legyen.
Az inflációval kapcsolatban Mager azt mondta, a jegybanktörvény egyértelműen fogalmaz, az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Szerinte a legfontosabb feladat, hogy a nagyon magas inflációs várakozásokat a jegybank letörje, mert pont ez a magasan stabilizálódott várakozás az, ami negatív hatással van a vállalatok és lakosság beruházási döntéseire. Az euró bevezetésével kapcsolatban pedig úgy fogalmazott, hogy létezik Maastricht 1, illetve 2, de szerinte a józan ész diktál, ezért akkor kell az euróövezethez csatlakozni, ha abból gazdasági előnyünk származik.
Mager Andrea a parlamenti szavazást követően lemondott a Szerencsejáték Zrt. éléről.
(Nyitóképünkön Mager Andrea a hétfői meghallgatáson)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
