Tovább gyarapodott a taglétszám is. A nyugdíjkasszák átlagosan az inflációt jóval meghaladó, 12 százalék feletti hozamot írtak jóvá tagjaik számára.
Az önkéntes nyugdíj– és egészségpénztári tagok összesített megtakarításainak értéke 2024 végére a két kasszatípusban együttesen már megközelítette a 2,3 ezer milliárd forintos szintet – olvasható az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) legújabb szektorelemzésében. Ez éves összevetésben több mint 308 milliárd forint, azaz közel 16 százalék növekedést jelent. Az összesített taglétszám is tovább bővült, ami 2,14 millió főt tesz ki, ez szintén új csúcsnak számít.
„A pénztári befizetések után a kasszatagoknak járó 20 százalékos, legfeljebb 150 ezer forintos szja-visszatérítés lehetősége az év végén további lendületet adott az amúgy is erősödést mutató öngondoskodási kedvnek” – mondta Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke.
Tovább nőtt a nyugdíjpénztárak taglétszáma
A harmadik negyedévi pozitív fordulatot követően az október-decemberi időszakban is tovább nőtt az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma negyedéves összevetésben, így az év végén 1,05 millió főt számlált.
A pénztártagok által teljesített befizetések az esztendő során minden egyes negyedévben rekordot döntöttek, az év egészében elért közel 100 milliárd forint megtakarítás pedig – 19 százalékkal növekedve – szintén új csúcsot jelent. A vagyonokra már a kormány is szemet vetett: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter novemberben arra kérte a pénztárak képviselőit, álljanak készen arra, hogy ügyfeleik a lehető leghamarabb hozzáférjenek megtakarításaikhoz, hogy lakáscélra fordítsák azokat, és tartsák tiszteletben a pénztártagok önkéntes döntését.
A munkáltatói befizetések esetében is folytatódott a növekedés: ez a tétel 2023-hoz viszonyítva közel 11 százalékkal 48 milliárd forintra emelkedett, így az év egészét tekintve a foglalkoztatók teljesítették a befizetések 32 százalékát.

A nyugdíjpénztárak a negyedik negyedévben 3,61 százalék, az év egészét tekintve több mint 12 százalékos hozamot írtak jóvá a tagok számláján (2023-ban ugyanez 18 százalék volt).
A pénztárak által kezelt összesített tagi vagyon 2024 végére új csúcsra emelkedett, meghaladva a 2200 milliárd forintot, ami 15,6 százalékos bővülést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
Közel 100 milliárd az EP-számlákon
Az év végén már közel 1,1 millió tagja volt az egészségpénztáraknak, így 2023-hoz képest több mint 110 ezerrel bővült a létszám.
Az egészségpénztári tagok összesített megtakarítása az időszak végére megközelítette a 94 milliárd forintot, ami az egy esztendővel korábbinál közel 15 százalékkal magasabb értéket jelent. A munkáltatók éves összevetésben 11 százalékkal utaltak többet pénztártag munkavállalóik javára, akik pedig ennek több mint duplájával, 23 százalékkal növelték befizetéseiket 2023-hoz képest.

A negyedik negyedévben a legnagyobb emelkedést ismét a lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetések mutatták (éves szinten 32,9 százalék), a klasszikus egészségpénztári szolgáltatásokra pedig 16,3 százalékkal költöttek többet a tagok.
Ezzel párhuzamosan a gyermekekkel kapcsolatos kiadásokra bő 8 százalékkal fordítottak kevesebbet, az életmódjavító egészségpénztári szolgáltatásokra történt kifizetések pedig gyakorlatilag stagnáltak – áll az ÖPOSZ elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
