Az NGM a német recesszióval és politikai instabilitással magyarázza, hogy zsinórban második éve csökken a magyar ipari kibocsátás.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint „a hazai ipar teljesítményét továbbra is a német gazdaság válsága, így a gyenge külső kereslet húzza vissza. Az Európai Unió versenyképességi problémáktól szenved, Németország két éve tartó recesszióval, politikai és gazdasági instabilitással küzd” – írják, majd hozzáteszik:
„A német gazdaság jelen pillanatban maga alá teperte a magyar gazdaságot,
ez a beszállító láncokon keresztül a beruházásokban, az exportban és az ipar teljesítményében is érezteti hatását”.
Márpedig Magyarországon rendelkezésre állnak „a modern gyárak, a kapacitások”, viszont a külpiacok válsága miatt alacsonyabb kihasználtsággal termelnek.
Mint arról a HVG beszámolt, 2024 decemberében az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024 egészében pedig az ipari termelés volumene 4 százalékkal kevesebb volt, mint 2023-ban, ezzel zsinórban a második éve szűkül a magyar ipar kibocsátása, ugyanis 2023-ban 5,5 százalékos volt a csökkenés a megelőző évhez képest, ilyenre még nem volt példa Magyarországon 1990 óta. 2024-ben gyakorlatilag minden hónapban csökkenő ipari volumenekről kellett beszámolnia a statisztikai hivatalnak.
A minisztérium a belső kereslet helyreállásával magyarázza ugyanakkor azt, hogy „már mutatkoznak biztató jelek a hazai iparban, tavaly decemberben a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása is nőtt”.
A közlemény ezt követően felmondja az aktuális szlogeneket, amely most épp a középosztály erősödését és a családok bizalmának növekedését sulykolja a fejekbe. Az NGM szerint „több mint egy éve nő a reálbér, bővül a fogyasztás, 2024-ben rekordévet zárt a hazai turizmus, kimagasló a foglalkoztatottság, élénkül az új- és használt autópiac, a lakástranzakciók száma dinamikus növekszik, továbbá a lakossági hitelezés is fellendülőben van”.
Hozzáteszik: „a magyarországi ipar számára új lendületet a külső piacok helyreállása, illetve az olyan közeljövőben megvalósuló gigaberuházások adhatnak, mint a CATL, a BYD, a BMW, a Semcorp, vagy az Ecopro, melyek a gazdaság növekedésében is kulcsszerepet játszhatnak”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
