Rossz év volt 2024 az építőipari mikro-, kis- és középvállalkozások számára, reálértéken visszaesett a lakáscélú hitelek összege, a felújítási célúaké pedig éppen csak csordogált. 2025 jobbnak ígérkezik, aminek már látszanak is a jelei.
A 2022-es csúcsévhez képest reálértéken harmadára csökkent a lakásépítési, bővítési és korszerűsítési hitelek összege tavaly. Ez a hitelösszeg jelentős hatással bír a kisebb építőipari cégekre, hiszen az magán-ingatlantulajdonosok nagy része ilyen hitelekből finanszírozza a felújítási munkálatokat, amik közvetlen megrendeléseket hoznak ezen cégek számára.
A 2024-ben kiutalt 142 milliárd forintnyi összegnél, még nominális értéken is 2,7 szer nagyobb volt a 2022-es 400 milliárdos összeg – kommentálta a Magyar Nemzeti Bank frissen közölt adatait Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke.
Nem igazán segítette ki az ágazatot a használt lakás vásárlására nyújtott hitelek összege sem. Ezek jelentőségét az adja, hogy a vásárlást az esetek zömében felújítás követi, vagyis ezek révén is megrendeléshez juthatnak a kisebb vállalkozások. Ennek a hitelösszegnek ugyan emelkedett az értéke, még a 2021-es csúcsév 908 milliárd forintjához képest is, de hiába ért el 1048 milliárd forintot, reálértéken mégis visszaesést jelent – hívta fel a figyelmet a szakember.

A tagozati elnök azonban idénre érdemi fellendülésre számít, mivel nő a lakosság rendelkezésre álló jövedelme, a kamatok a 7 százalék körüli lélektani határ körül mozognak, és okkal lehet arra számítani, hogy jelentős tőkét mozgósít az inflációkövető magyar állampapírok kamatfordulója (ez a lakáspiacon már nagyon is érezteti hatását), ráadásul több új állami támogatás és finanszírozási lehetőség is megnyílik vagy már meg is nyílt 2025-ben. Juhász Attila szerint
máris érzékelhető a januárban elindult a vidéki otthonfelújítási támogatás, valamint a már futó energiahatékonysági otthonfelújítási program egyszerűsítésének hatása.
Az Újház Zrt. pályázati tanácsadási programjához befutó érdeklődésekből világosan látszik, hogy a két intézkedés „nagyon betalált” a lakosságnál, így akár már az év első felében is felfuthat a felújítási és korszerűsítési piac, 2025 második felében pedig belevághatnak az emberek azokba a beruházásokba, amiket az elmúlt két év turbulens viszonyai között elhalasztottak.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
